Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

pinkstick

  • 3 years ago

word problem: Kristin spent $131 on shirts.Fancy shirts cost $28 and plain shirts cost $15.If she bought a total of 7 then how many of each kind did she buy?

  • This Question is Open
  1. asnaseer
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Start off by defining some variables. So lets set f = number of fancy shirts bought and lets set p = number of plain shirts bought Can you formulate some equations using these symbols?

  2. pinkstick
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    wait im confused how do u do this problem

  3. asnaseer
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    e.g. you are told that the total umber of shirts bought is 7. So if you bought 'f' fancy ones, and 'p' plain ones, then we can say that:\[f+p=7\]

  4. pinkstick
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

  5. asnaseer
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    now, since there are two unknowns here (f and p), we need two equations in order to solve this.

  6. pinkstick
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    then how do we solve the problem because it says she spent $131

  7. asnaseer
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    So, make use of the other piece of information given to you to formulate the second equation

  8. asnaseer
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    If Fancy shirts cost $28 and you bought 'f' fancy shirts, then what will be the total cost of fancy shirts?

  9. pinkstick
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $28

  10. asnaseer
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $28 is cost of ONE fancy shirt

  11. asnaseer
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so, if you bought 'f' of them, how much would they cost?

  12. pinkstick
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    r u the tutor

  13. asnaseer
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    :) anyone on this site can both teach and/or learn. we do not have specific 'tutors' as such.

  14. asnaseer
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    the site is based on mutual learning

  15. asnaseer
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I am actual in fulltime employment as a software engineer. I teach maths as a hobby because I enjoy it. :)

  16. Chlorophyll
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @pinkstick Can you focus on asnaseer's instruction?

  17. asnaseer
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    It's ok @Chlorophyll, @pinkstick is a new user, so I assume he/she is curious to know how this site works. :)

  18. muhammad9t5
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    which shirts did she bought? 7 Fancy shirts or both?

  19. muhammad9t5
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    plain or fancy? or just 7 fancy shirts?

  20. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy