Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

breebear

  • 3 years ago

Please help! Which of the following has the lowest unit price? Brand A: 5 lb for $3.50 Brand B: 8 lb for $5.20 Brand C: 3 lb for $2.25 A. Brand A B. Brand B C. Brand C D. All brands have the same unit price.

  • This Question is Closed
  1. lilg132
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    divide each price by the weight and you will know

  2. Valpey
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Convert each to the price per pound. Then compare price per pound.

  3. tcarroll010
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Compare 3.50/5 with 5.20/8 with 2.25/3

  4. lilg132
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    a = 0.7 b = 0.65 c = 0.75

  5. Valpey
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    For example: Brand A is $3.50 for 5 pounds or $0.70 per pound.

  6. lilg132
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    dont forget to click best response

  7. tcarroll010
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Are you able to perform the divisions?

  8. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy