Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

superstardiva11

  • 3 years ago

7. Use the unit price to find the total price. 9 gallons at $1.92 per gallon (1 point)

  • This Question is Closed
  1. lynjunlew
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    to find the total price just multiply 1.92 by 9. which is $17.28

  2. superstardiva11
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thanks do u know this one? 8. You pay $1.75 for 5 bagels. What is the unit price? (1 point) $0.09 per bagel $0.45 per bagel $0.35 per bagel $0.44 per bagel

  3. lynjunlew
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    just divide 1.75 (the total price) by 5 ( the number of units) to get $0.35 (the unit price)

  4. superstardiva11
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    how about this 9. Which is the best buy? (1 point) $12.60 for 7 bottles of juice $10.98 for 6 bottles of juice $18.10 for 10 bottles of juice $16.38 for 9 bottles of juice

  5. lynjunlew
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    that would be $12.60 for 7 bottles of juice. or $1.80 per bottle. your using the same principal just divide 12.60 by 7.

  6. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy