Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

superstardiva11

  • 3 years ago

30. Find each unit price. Which is the better buy? Explain. Electrical wire: $1.49 for 3 ft. $.69 for 18 in (4 points)

  • This Question is Closed
  1. jim_thompson5910
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    3 ft = 36 inches

  2. jim_thompson5910
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    So $1.49 for 3 ft. is the same as saying $1.49 for 36 inches

  3. jim_thompson5910
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    1) Unit Price: $1.49/36 inches = 0.04138 = 0.04 = 4 cents per inch 2) Unit Price: $0.69/18 inches = 0.03833 = 0.04 = 4 cents per inch So after rounding, the two have the same unit price.

  4. superstardiva11
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok thank

  5. jim_thompson5910
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    np

  6. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy