anonymous
  • anonymous
30. Find each unit price. Which is the better buy? Explain. Electrical wire: $1.49 for 3 ft. $.69 for 18 in (4 points)
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
jim_thompson5910
  • jim_thompson5910
3 ft = 36 inches
jim_thompson5910
  • jim_thompson5910
So $1.49 for 3 ft. is the same as saying $1.49 for 36 inches
jim_thompson5910
  • jim_thompson5910
1) Unit Price: $1.49/36 inches = 0.04138 = 0.04 = 4 cents per inch 2) Unit Price: $0.69/18 inches = 0.03833 = 0.04 = 4 cents per inch So after rounding, the two have the same unit price.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
ok thank
jim_thompson5910
  • jim_thompson5910
np

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.