Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

superstardiva11

30. Find each unit price. Which is the better buy? Explain. Electrical wire: $1.49 for 3 ft. $.69 for 18 in (4 points)

  • one year ago
  • one year ago

  • This Question is Closed
  1. jim_thompson5910
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    3 ft = 36 inches

    • one year ago
  2. jim_thompson5910
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    So $1.49 for 3 ft. is the same as saying $1.49 for 36 inches

    • one year ago
  3. jim_thompson5910
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    1) Unit Price: $1.49/36 inches = 0.04138 = 0.04 = 4 cents per inch 2) Unit Price: $0.69/18 inches = 0.03833 = 0.04 = 4 cents per inch So after rounding, the two have the same unit price.

    • one year ago
  4. superstardiva11
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok thank

    • one year ago
  5. jim_thompson5910
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    np

    • one year ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.