Open study

is now brainly

With Brainly you can:

  • Get homework help from millions of students and moderators
  • Learn how to solve problems with step-by-step explanations
  • Share your knowledge and earn points by helping other students
  • Learn anywhere, anytime with the Brainly app!

A community for students.

Part 1: Use complete sentences to describe a real-world scenario that could be represented by the inequality 4x + 3y >= 36. Part 2: Choose one ordered pair that is a solution to the given inequality and explain what that ordered pair means in the context of your real-world scenario.

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Join Brainly to access

this expert answer

SEE EXPERT ANSWER

To see the expert answer you'll need to create a free account at Brainly

You can start by associating x and y to different items, and then envision a solution. I chose for this example x would represent the price of one apple and y one orange, and 36, the constant, the constant amount of money he has. The ordered pair solution act as a solution, and you can substitute them to double check their validity. Example: James wants to buy 4 apples and 3 oranges, but only has 36 dollars. (5,3) The apples will cost 5 dollars each and the oranges will cost 3 dollars each, so he can easily buy both with 36 dollars Hope this helps.
@Homeworksucks thank you!

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question