anonymous
  • anonymous
a 10-oz bottle of shampoo costs $2.40 and a 12-oz bottle costs $2.64. Find the unit rate for each. Which bottle has the lower unit cost?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
|dw:1357869677158:dw|
anonymous
  • anonymous
for the 10-oz bottle is 0.24
anonymous
  • anonymous
thank you<3

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
and for the 12-oz is 0.22
anonymous
  • anonymous
the 12-oz one has the lower thing
anonymous
  • anonymous
^^^ to make more sense the 12-oz bottle has to lower unit cost

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.