Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

juliai98

  • 3 years ago

a 10-oz bottle of shampoo costs $2.40 and a 12-oz bottle costs $2.64. Find the unit rate for each. Which bottle has the lower unit cost?

  • This Question is Closed
  1. juliai98
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    |dw:1357869677158:dw|

  2. ashlynn143
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    for the 10-oz bottle is 0.24

  3. juliai98
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    thank you<3

  4. ashlynn143
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    and for the 12-oz is 0.22

  5. ashlynn143
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    the 12-oz one has the lower thing

  6. ashlynn143
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ^^^ to make more sense the 12-oz bottle has to lower unit cost

  7. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy