Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

ChicaAmbitio

  • 3 years ago

@hoblos : Which equation best represents the following situation? A 10 pound box of chocolates from Chocolate to Go contains a mixture of their $2.50 per pound Dark Chocolate and their 3.25 per pound cashew cluster. How many pounds of each will be in the box if it cost $16?

  • This Question is Closed
  1. Joshuam1
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    2.50x + 3.25(10 - x) = 16

  2. hoblos
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    well.. i think something is wrong !! if the 10 pounds are all of the cheaper chocolate the total price would be $25 !! so it can not be only $16

  3. ChicaAmbitio
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    That is what it says ...

  4. hoblos
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    what are the choices ?

  5. ChicaAmbitio
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    2.50x + 3.25(10 - x) = 16 2.50(10) + 3.25x = 16 2.50x + 3.25(10) = 16 2.50(x) + 3.25(16) = 10x

  6. hoblos
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    2.50x + 3.25(10 - x) = 16 represents the situation it does not make sense but it represent the situation though.. so it is the answer

  7. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy