Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

gianarpt

  • 3 years ago

I need help writing an equation its in the reply :)

  • This Question is Closed
  1. gianarpt
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    You want to jointhe tennis team. You go to the sporting goods store with $100. If the tennis racket you want costs $80 and the tennis balls cost $4 per can, how many cans of tennis balls can you buy? How would I write an equation for this?

  2. gianarpt
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    and if you dont mind i have just one more :/

  3. whpalmer4
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Okay, you know you have $100. We could say M is money, and M = 100. The price of a tennis racket is 80. The price of a can of balls is 4. So, if you buy x rackets and y cans of balls, you will spend S = 80*x + 4*y (S being the amount of money you are spending). Now, we happen to know that you are only going to buy 1 racket, so x = 1 and our equation becomes S = 80 + 4*y. If you are going to spend all 100, then we have S=100=80+4*y where y is the number of cans of balls. 100 = 80 + 4y Subtract 80 from both sides 100-80 = 80-80+4y 20 = 4y divide both sides by 4 5 = y so you could buy 5 cans of balls. Do you how that worked?

  4. gianarpt
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes thank you very much i wish you were my teacher!!

  5. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy