Write a proportion that can be used to find the cost of 10 notebooks if 3 notebooks cost $1.98: A. 3/$1.98 = 10/n B. 10/$1.98 = n/3 C. 10/3 = $1.98/n D. 3/10 = n/$1.98 Please help! (:

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

Write a proportion that can be used to find the cost of 10 notebooks if 3 notebooks cost $1.98: A. 3/$1.98 = 10/n B. 10/$1.98 = n/3 C. 10/3 = $1.98/n D. 3/10 = n/$1.98 Please help! (:

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

This is an easy question on proportion. 3 notebooks = $1.98 so logically speaking, 10 notebooks should cost more. Let x be number of notebooks Let y be cost of notebooks. Therefore, y = kx since it is directly proportional. $1.98 = k(3) Find the value of k. Now, what is the unknown? ANS: The cost of 10 notebooks y = (value of k ) (10) therefore, the cost of 10 notebooks =...
Well, out of the multiple choice is that there? And I will tell you the answer in just a second.

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question