Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

EmmaH

  • 3 years ago

If I buy two apples and six oranges, I will spend $5.60. However, if I buy six apples and two oranges, I will spend $4.80. How much does one orange cost? $0.55 $0.70 $0.75 $0.60

  • This Question is Closed
  1. saraneedshelplease
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    $.75 :)

  2. saraneedshelplease
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    $0.75 (EACH ORANGE) *6oranges= $4.50 $5.60-$4.50= $1.10 $1.10/2 apples= $0.55 EACH APPLE $0.55*6apples= $3.30 $4.80-$3.30= $1.50 (MONEY LEFT) $1.50/2oranges= $0.75 ANSWER: C, $0.75

  3. saraneedshelplease
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    @EmmaH medal?

  4. tcarroll010
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    2(a) + 6(o) = 5.6 6(a) + 2(o) = 4.8 Multiply the first equation by -3 -6(a) - 18(o) = -16.8 6(a) + 2(o) = 4.8 Add the first equation to the second: -16(o) = -12 Solve for "o": o = 0.75

  5. tcarroll010
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    That very last step is gotten by dividing both sides by "-16".

  6. EmmaH
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok:) thanks

  7. saraneedshelplease
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    How come I didn't get the medal?... I answered first AND showed work.. :/

  8. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy