Quantcast

A community for students. Sign up today!

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

help123please.

  • one year ago

Find the unit price (unit rate) for this item by completing the chart or using a proportion. Record your answer in the box provided.

  • This Question is Closed
  1. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

  2. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @UnkleRhaukus

  3. UnkleRhaukus
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    so here, the unit price is the price that one single ounce would cost we have 20 ounces = $ 3.79 to find one ounce we divide by 20 1 ounce = $ 3.79 /20

  4. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    0.1895

  5. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    is that right?????

  6. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    im not sure it is, but i did 3.79/20 and that came up as the answer

  7. UnkleRhaukus
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    thats right ,

  8. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Okay. U must b right, then; thanks for ur verification. Ive another one on which i got a long decimal.

  9. UnkleRhaukus
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    (im not sure if need to round that number) but we usually have prices in dollar / cents, you round that to a number of cents ? im not sure what your question menas by "by completing the chart " ?

  10. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    '24 pack of spring water for $2.86'

  11. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oh and idk about the chart either ;/ its ok, ill ask tomorrow

  12. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    and so, by rounding, what would the answer be?

  13. UnkleRhaukus
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    well you have $0.1895 and the first two decimal places of dollars are cents. but because of the nine you'll have to round up

  14. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    hm. I'm very not sureeee.

  15. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    its ok.

  16. UnkleRhaukus
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    what do you think it might be?

  17. help123please.
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I am really not sure. Its okay.

  18. UnkleRhaukus
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    to find the unit price of a pack of spring water '24 pack of spring water for $2.86' just divide by 24

  19. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    Search OpenStudy
    • Attachments:

Ask your own question

Ask a Question
Find more explanations on OpenStudy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.