Open study

is now brainly

With Brainly you can:

  • Get homework help from millions of students and moderators
  • Learn how to solve problems with step-by-step explanations
  • Share your knowledge and earn points by helping other students
  • Learn anywhere, anytime with the Brainly app!

A community for students.

Find the unit price (unit rate) for this item by completing the chart or using a proportion. Record your answer in the box provided.

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Join Brainly to access

this expert answer

SEE EXPERT ANSWER

To see the expert answer you'll need to create a free account at Brainly

so here, the unit price is the price that one single ounce would cost we have 20 ounces = $ 3.79 to find one ounce we divide by 20 1 ounce = $ 3.79 /20

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

0.1895
is that right?????
im not sure it is, but i did 3.79/20 and that came up as the answer
thats right ,
Okay. U must b right, then; thanks for ur verification. Ive another one on which i got a long decimal.
(im not sure if need to round that number) but we usually have prices in dollar / cents, you round that to a number of cents ? im not sure what your question menas by "by completing the chart " ?
'24 pack of spring water for $2.86'
oh and idk about the chart either ;/ its ok, ill ask tomorrow
and so, by rounding, what would the answer be?
well you have $0.1895 and the first two decimal places of dollars are cents. but because of the nine you'll have to round up
hm. I'm very not sureeee.
its ok.
what do you think it might be?
I am really not sure. Its okay.
to find the unit price of a pack of spring water '24 pack of spring water for $2.86' just divide by 24

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question