anonymous
  • anonymous
Find the unit price (unit rate) for this item by completing the chart or using a proportion. Record your answer in the box provided.
Mathematics
schrodinger
  • schrodinger
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
anonymous
  • anonymous
@UnkleRhaukus
UnkleRhaukus
  • UnkleRhaukus
so here, the unit price is the price that one single ounce would cost we have 20 ounces = $ 3.79 to find one ounce we divide by 20 1 ounce = $ 3.79 /20

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
0.1895
anonymous
  • anonymous
is that right?????
anonymous
  • anonymous
im not sure it is, but i did 3.79/20 and that came up as the answer
UnkleRhaukus
  • UnkleRhaukus
thats right ,
anonymous
  • anonymous
Okay. U must b right, then; thanks for ur verification. Ive another one on which i got a long decimal.
UnkleRhaukus
  • UnkleRhaukus
(im not sure if need to round that number) but we usually have prices in dollar / cents, you round that to a number of cents ? im not sure what your question menas by "by completing the chart " ?
anonymous
  • anonymous
'24 pack of spring water for $2.86'
anonymous
  • anonymous
oh and idk about the chart either ;/ its ok, ill ask tomorrow
anonymous
  • anonymous
and so, by rounding, what would the answer be?
UnkleRhaukus
  • UnkleRhaukus
well you have $0.1895 and the first two decimal places of dollars are cents. but because of the nine you'll have to round up
anonymous
  • anonymous
hm. I'm very not sureeee.
anonymous
  • anonymous
its ok.
UnkleRhaukus
  • UnkleRhaukus
what do you think it might be?
anonymous
  • anonymous
I am really not sure. Its okay.
UnkleRhaukus
  • UnkleRhaukus
to find the unit price of a pack of spring water '24 pack of spring water for $2.86' just divide by 24

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.