Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

help123please.

  • 3 years ago

Find the unit price (unit rate) for this item by completing the chart or using a proportion. Record your answer in the box provided.

  • This Question is Closed
  1. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

  2. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @UnkleRhaukus

  3. UnkleRhaukus
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    so here, the unit price is the price that one single ounce would cost we have 20 ounces = $ 3.79 to find one ounce we divide by 20 1 ounce = $ 3.79 /20

  4. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    0.1895

  5. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    is that right?????

  6. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    im not sure it is, but i did 3.79/20 and that came up as the answer

  7. UnkleRhaukus
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    thats right ,

  8. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Okay. U must b right, then; thanks for ur verification. Ive another one on which i got a long decimal.

  9. UnkleRhaukus
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    (im not sure if need to round that number) but we usually have prices in dollar / cents, you round that to a number of cents ? im not sure what your question menas by "by completing the chart " ?

  10. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    '24 pack of spring water for $2.86'

  11. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oh and idk about the chart either ;/ its ok, ill ask tomorrow

  12. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    and so, by rounding, what would the answer be?

  13. UnkleRhaukus
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    well you have $0.1895 and the first two decimal places of dollars are cents. but because of the nine you'll have to round up

  14. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    hm. I'm very not sureeee.

  15. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    its ok.

  16. UnkleRhaukus
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    what do you think it might be?

  17. help123please.
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I am really not sure. Its okay.

  18. UnkleRhaukus
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    to find the unit price of a pack of spring water '24 pack of spring water for $2.86' just divide by 24

  19. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy