Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

help123please. Group Title

See attachment. Help me please with any you understand.

  • one year ago
  • one year ago

  • This Question is Closed
  1. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    • one year ago
    1 Attachment
  2. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I know. You cannot help me with a whole work sheet. Sorry.

    • one year ago
  3. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I'll delete.

    • one year ago
  4. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Well let's talk about the first one. If 8 quarts costs $5.44 how would you find the cost of 1 quart?

    • one year ago
  5. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Oh, ok. U do 5.44/8

    • one year ago
  6. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    0.68?

    • one year ago
  7. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    |dw:1359427317441:dw|

    • one year ago
  8. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yep. .68

    • one year ago
  9. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Do you know how to do the chart?

    • one year ago
  10. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    For the skittles...if 20 ounces cost 3.79 how much does 1 ounce cost. I think you do the chart by filling it in for the various products.

    • one year ago
  11. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Um. I got a really long decimal for that one.

    • one year ago
  12. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    0.1825

    • one year ago
  13. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    It says you can complete the chart OR use a proportion.

    • one year ago
  14. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    That would be 18 1/4 cents per ounce

    • one year ago
  15. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    My teacher said she wanted both, but okay :)

    • one year ago
  16. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    18 1/4? mk

    • one year ago
  17. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    done.

    • one year ago
  18. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I'm not sure what she wants in the chart. Didn't she do an example in class?

    • one year ago
  19. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    no. ;/ Ill ask tomorrow; thats ok.

    • one year ago
  20. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    ok

    • one year ago
  21. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    we can do the proportion part for now.

    • one year ago
  22. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    ok. Do you know how to do those?

    • one year ago
  23. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i think, but for the spring water one i get a long decimal

    • one year ago
  24. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes. It comes out to be .119166666 I think I would round that to $.12 per bottle

    • one year ago
  25. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oh,ok,tnx

    • one year ago
  26. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yw

    • one year ago
  27. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    wanna help with the others? u don't have to if u don't want to

    • one year ago
  28. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    :0 99 smart score :0

    • one year ago
  29. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I can check your answers if you want.

    • one year ago
  30. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    mk. let me work them out really quick

    • one year ago
  31. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    hmm. i get a long decimal both ways.

    • one year ago
  32. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    how do you decide what goes on the numerator/denominator?

    • one year ago
  33. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    .239583333 rounds to how many cents per card?

    • one year ago
  34. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    um.. .20?

    • one year ago
  35. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    When it say per card or per bottle or per rose you know that goes on the bottom.

    • one year ago
  36. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    .239 is more than 23 cents but less than 24 cents but it is closer to 24 cents.

    • one year ago
  37. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oh; so \[\frac{ 5.75 }{ 24 }\]

    • one year ago
  38. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ?

    • one year ago
  39. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes, for the valentine cards.

    • one year ago
  40. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oh, ok

    • one year ago
  41. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oh. let me see. so, 23 cents per card,yes?

    • one year ago
  42. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i mean dollars

    • one year ago
  43. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    .239 is closer to .24 so round to .24 which is $.24 or 24 cents

    • one year ago
  44. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    \[\frac{ 29.99 }{ 12 } = \frac{ ? }{ 1 } ?\]

    • one year ago
  45. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes.

    • one year ago
  46. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    it is asking $ _____________ per card

    • one year ago
  47. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    then put .24

    • one year ago
  48. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oh. zero dollars and 24 cents.ok

    • one year ago
  49. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

    • one year ago
  50. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I wrote it. Thanks.

    • one year ago
  51. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yw

    • one year ago
  52. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    For the second one, can u look at the equation i typed

    • one year ago
  53. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    That was the correct equation for the rose.

    • one year ago
  54. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    great! let me work it out.

    • one year ago
  55. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    2.49, yes?

    • one year ago
  56. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    You seem to have a little trouble with the rounding. Did you get 2.499166666?

    • one year ago
  57. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes sir.

    • one year ago
  58. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Is 2.499 closer to 2.49 or 2.50?

    • one year ago
  59. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    2.50

    • one year ago
  60. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Then you should put 2.50 per rose

    • one year ago
  61. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Okay, sorry. I am not the best at math,

    • one year ago
  62. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Not a problem. You will learn.

    • one year ago
  63. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thanks for helping me and putting up with me. give me a second to write that down

    • one year ago
  64. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Okedokey.

    • one year ago
  65. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    ok

    • one year ago
  66. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    next is the better buy.

    • one year ago
  67. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    let me attempt it.

    • one year ago
  68. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes, the hangers. ok

    • one year ago
  69. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so, A is .12.

    • one year ago
  70. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

    • one year ago
  71. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    B is 0.149.

    • one year ago
  72. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

    • one year ago
  73. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    C is .1325

    • one year ago
  74. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    So Id guess A is the better buy?

    • one year ago
  75. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Clearly

    • one year ago
  76. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok. 1 sec

    • one year ago
  77. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    done

    • one year ago
  78. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Good. Which is the better vitamin buy?

    • one year ago
  79. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    let me see.

    • one year ago
  80. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    one minute.

    • one year ago
  81. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    almost done

    • one year ago
  82. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    A is 0.03

    • one year ago
  83. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

    • one year ago
  84. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    B is 0.0299

    • one year ago
  85. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes. Which is a tiny bit cheaper than A

    • one year ago
  86. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Really?

    • one year ago
  87. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I would've thought A was the cheapest.

    • one year ago
  88. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    .0299 is less than .0300

    • one year ago
  89. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    nvm no

    • one year ago
  90. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    its 1 dollar b is just cents

    • one year ago
  91. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    And c is....

    • one year ago
  92. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    0.0216, so C is the cheapest

    • one year ago
  93. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes. Very good.

    • one year ago
  94. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thank you,sir

    • one year ago
  95. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    now,the next problem...ummm

    • one year ago
  96. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Hmmm

    • one year ago
  97. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes. It gives you the time in hours and minutes and then it asks for miles per hour.

    • one year ago
  98. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    How much is 45 mins of an hour?

    • one year ago
  99. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    How much of an hour is 15 minutes? (Think of the clock face...)

    • one year ago
  100. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Hm.... One minute,

    • one year ago
  101. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    3/4 of an hr

    • one year ago
  102. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Very good.

    • one year ago
  103. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    And 3/4 is 0.75

    • one year ago
  104. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

    • one year ago
  105. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    \[\frac{ 0.75 }{ 2.25 } = \frac{ ? }{ 1}\]

    • one year ago
  106. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ?

    • one year ago
  107. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Just a minute 3 hours and 45 minutes is 3.75 hours and you are trying to find miles per hour so hours should go on the bottom.

    • one year ago
  108. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    And it's 225 miles NOT 2.25

    • one year ago
  109. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oh, yes, typo, i apologize.

    • one year ago
  110. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    \[\frac{225miles}{3.75 hours}\]

    • one year ago
  111. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    60 miles per hr?

    • one year ago
  112. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

    • one year ago
  113. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    great, tnx

    • one year ago
  114. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    now the map.

    • one year ago
  115. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

    • one year ago
  116. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    centimeters PER mile

    • one year ago
  117. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes, so \[\frac{ miles }{ centimeters}\]

    • one year ago
  118. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    The word after PER goes on the bottom

    • one year ago
  119. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oh ok. sorry, i get those mixed up/

    • one year ago
  120. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    \[centimeters per mile = \frac{centimeters}{miles}\]

    • one year ago
  121. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    1.3 cm per one mile?

    • one year ago
  122. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes. Actually it is 1.333 which is 1 and 1/3. She might want the exact answer this time. You could put both perhaps.

    • one year ago
  123. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Oh,alright. Will do.

    • one year ago
  124. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    one moment.

    • one year ago
  125. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    mk. now the other one.

    • one year ago
  126. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    it says to fill in the table.

    • one year ago
  127. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    But first it wants to know how many miles PER gallon his car gets.

    • one year ago
  128. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    So, a multiple step problem. shall I attempt it?

    • one year ago
  129. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Just figure out first how many miles per gallon his car gets.

    • one year ago
  130. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    let me try it really quick

    • one year ago
  131. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    hm...

    • one year ago
  132. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    56 miles per 2 gallons

    • one year ago
  133. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    he gets 56 miles per gallpm

    • one year ago
  134. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    No. He gets 56 miles on 2 gallons

    • one year ago
  135. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oops. yes. i did 168-224

    • one year ago
  136. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    got 56

    • one year ago
  137. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Look at the first column of the table. It tells you that he goes 56 miles on 2 gallons of gas. How far would he go on 1 gallon of gas?

    • one year ago
  138. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so, 56,112,168,224,280,356

    • one year ago
  139. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ?

    • one year ago
  140. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    \[\frac{56 miles}{2 gallons}=\frac{x miles}{1 gallon}\]

    • one year ago
  141. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so, 56,112,168,224,280,356 Could I fill that in?

    • one year ago
  142. help123please. Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Or no?

    • one year ago
  143. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Based on the table, how many miles per gallon does Rolando's car get?

    • one year ago
  144. Mertsj Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    That is the first question the problem asks. You need to answer it.

    • one year ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.