Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

cpertile111225

  • 3 years ago

What is the unit rate per bottle if a pack of 24 bottles of juice sells for $9.60 $0.23 per bottle $23.00 per bottle $4.00 per bottle $0.40 per bottle

  • This Question is Closed
  1. amistre64
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    well, solve the equation: 24j = 9.60

  2. cpertile111225
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so what the A

  3. phi
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    If you get the correct price of a bottle, then 24 bottles times that price has to be $9.60

  4. cpertile111225
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    but no were 9.60 is an A

  5. phi
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    If you were going to a store to buy 24 bottles for 9.60, do you think you can get all 24 if each costs $23.00 ? so you can rule out some of the choices.

  6. phi
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $9.60 is the costs for 24 bottles. I would think 1 bottle would be much cheaper than 9.60

  7. phi
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    For choice $0.23 (each bottle costs 0.23), how much would 24 bottles cost at this price ?

  8. cpertile111225
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok got thanks

  9. phi
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    what did you get?

  10. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy