Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

DHASHNI

At a fair i bought 6 erasers and 2 pens for $15. If i could have bought 4 more erasers for $14 than pens for $9, the price of a pen was????

  • one year ago
  • one year ago

  • This Question is Closed
  1. DHASHNI
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @AriPotta @HELP!!!! @Austin_Rain @Aperez @asianfever @hba

    • one year ago
  2. DHASHNI
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @alewis98 @BlackChickSwag @chance327 @DLS @evergirl

    • one year ago
  3. AriPotta
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i don't understand the last part of your question. is it saying 4 erasers cost $14??

    • one year ago
  4. DHASHNI
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thats the problem its an aptitude question

    • one year ago
  5. kelliegirl33
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Is it saying 4 more erasers (plus the ones she bought) which would make it 10 erasers = $ 14 ???

    • one year ago
  6. DHASHNI
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i am not able to understand the ques

    • one year ago
  7. DHASHNI
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @damien @e.cociuba @firefightere9 @gjhfdfg @Hayatcakes @HB0315

    • one year ago
  8. kelliegirl33
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    6e + 2p = 14 I am sorry...I can't get past this :(

    • one year ago
  9. DHASHNI
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    it's ok

    • one year ago
  10. DHASHNI
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Mimi_x3 @myko @n14r96

    • one year ago
  11. AriPotta
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    the question's worded weird

    • one year ago
  12. kelliegirl33
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes it is....confusing

    • one year ago
  13. DHASHNI
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thank u ppl jus got the answer by my own

    • one year ago
  14. AriPotta
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    cool. can you tell us the answer?

    • one year ago
  15. AriPotta
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    just curious

    • one year ago
  16. DHASHNI
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    hmm.. yea

    • one year ago
  17. DHASHNI
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    the ques says that 6 erasers and 2 pens is for $15 so let us consider the cost of eraser and pen be E and P respectively => 6E+2P = 15 then , it says 4 more erasers for $14 than pens for $9 that is , if the number of pens is 'n' then the number of erasers is '(4+n)' nP=9 ,(4+n)E=14

    • one year ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.