Quantcast

A community for students. Sign up today!

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

DHASHNI

  • one year ago

At a fair i bought 6 erasers and 2 pens for $15. If i could have bought 4 more erasers for $14 than pens for $9, the price of a pen was????

  • This Question is Closed
  1. DHASHNI
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @AriPotta @HELP!!!! @Austin_Rain @Aperez @asianfever @hba

  2. DHASHNI
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @alewis98 @BlackChickSwag @chance327 @DLS @evergirl

  3. AriPotta
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i don't understand the last part of your question. is it saying 4 erasers cost $14??

  4. DHASHNI
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thats the problem its an aptitude question

  5. kelliegirl33
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Is it saying 4 more erasers (plus the ones she bought) which would make it 10 erasers = $ 14 ???

  6. DHASHNI
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i am not able to understand the ques

  7. DHASHNI
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @damien @e.cociuba @firefightere9 @gjhfdfg @Hayatcakes @HB0315

  8. kelliegirl33
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    6e + 2p = 14 I am sorry...I can't get past this :(

  9. DHASHNI
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    it's ok

  10. DHASHNI
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Mimi_x3 @myko @n14r96

  11. AriPotta
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    the question's worded weird

  12. kelliegirl33
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes it is....confusing

  13. DHASHNI
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thank u ppl jus got the answer by my own

  14. AriPotta
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    cool. can you tell us the answer?

  15. AriPotta
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    just curious

  16. DHASHNI
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    hmm.. yea

  17. DHASHNI
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    the ques says that 6 erasers and 2 pens is for $15 so let us consider the cost of eraser and pen be E and P respectively => 6E+2P = 15 then , it says 4 more erasers for $14 than pens for $9 that is , if the number of pens is 'n' then the number of erasers is '(4+n)' nP=9 ,(4+n)E=14

  18. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Ask a Question
Find more explanations on OpenStudy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.