Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

DHASHNI

  • 3 years ago

At a fair i bought 6 erasers and 2 pens for $15. If i could have bought 4 more erasers for $14 than pens for $9, the price of a pen was????

  • This Question is Closed
  1. DHASHNI
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @AriPotta @HELP!!!! @Austin_Rain @Aperez @asianfever @hba

  2. DHASHNI
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @alewis98 @BlackChickSwag @chance327 @DLS @evergirl

  3. AriPotta
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i don't understand the last part of your question. is it saying 4 erasers cost $14??

  4. DHASHNI
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thats the problem its an aptitude question

  5. kelliegirl33
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Is it saying 4 more erasers (plus the ones she bought) which would make it 10 erasers = $ 14 ???

  6. DHASHNI
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i am not able to understand the ques

  7. DHASHNI
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @damien @e.cociuba @firefightere9 @gjhfdfg @Hayatcakes @HB0315

  8. kelliegirl33
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    6e + 2p = 14 I am sorry...I can't get past this :(

  9. DHASHNI
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    it's ok

  10. DHASHNI
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Mimi_x3 @myko @n14r96

  11. AriPotta
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    the question's worded weird

  12. kelliegirl33
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes it is....confusing

  13. DHASHNI
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thank u ppl jus got the answer by my own

  14. AriPotta
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    cool. can you tell us the answer?

  15. AriPotta
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    just curious

  16. DHASHNI
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    hmm.. yea

  17. DHASHNI
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    the ques says that 6 erasers and 2 pens is for $15 so let us consider the cost of eraser and pen be E and P respectively => 6E+2P = 15 then , it says 4 more erasers for $14 than pens for $9 that is , if the number of pens is 'n' then the number of erasers is '(4+n)' nP=9 ,(4+n)E=14

  18. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy