Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

Selena2345

  • 3 years ago

Calculate the unit price and determine the better buy ? Cereal that costs $1.50 for 31 ounces or cereal that costs $0.79 for 16 ounces

  • This Question is Closed
  1. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    |dw:1360995542937:dw|

  2. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    are u getting it ?

  3. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    tell me

  4. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Shampoo that costs $0.99 for 8 ounces or shampoo that costs $1.47 for 12 ounces.

  5. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i wrote the next problem

  6. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    LUIS

  7. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    |dw:1360996904878:dw|

  8. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i have a another problem luis

  9. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    post it

  10. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $1.99 For 4 jars of peanut butter or $2.50 for 5 jars

  11. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i posted it

  12. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    LUIS

  13. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $1.99 For 4 jars of peanut butter or $2.50 for 5 jars

  14. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i hear lol

  15. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    okay sorry

  16. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    need more help ?

  17. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes 1 more question thats it

  18. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    post

  19. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $1.99 For 4 jars of peanut butter or $2.50 for 5 jars

  20. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    |dw:1360997470396:dw|

  21. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    My last problem: You have $20.00 to spend on lunch. You must spend exactly $20.00 on a meal consisting of any combination of the following items.Which items would you buy ? : 4 Plain slices of pizza cost $6.00 : 2 pepperoni slices cost $4.60 :5 garlic knots are $1.00 :2 sodas are $2.70 :3 bottles of purple drinks are $1.80 :4 bags of Doritios cost $1.40 : 6 sour straws cost $.90

  22. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    the best deal is 2 pepperoni slices cost $4.60

  23. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    :)

  24. Selena2345
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    The best deal is the 2 pepperoni slices cost $4.60 right only

  25. Luis_Rivera
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

  26. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy