Quantcast

A community for students. Sign up today!

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

Selena2345

  • one year ago

Calculate the unit price and determine the better buy ? Cereal that costs $1.50 for 31 ounces or cereal that costs $0.79 for 16 ounces

  • This Question is Closed
  1. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    |dw:1360995542937:dw|

  2. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    are u getting it ?

  3. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    tell me

  4. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Shampoo that costs $0.99 for 8 ounces or shampoo that costs $1.47 for 12 ounces.

  5. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i wrote the next problem

  6. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    LUIS

  7. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    |dw:1360996904878:dw|

  8. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i have a another problem luis

  9. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    post it

  10. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $1.99 For 4 jars of peanut butter or $2.50 for 5 jars

  11. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i posted it

  12. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    LUIS

  13. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $1.99 For 4 jars of peanut butter or $2.50 for 5 jars

  14. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i hear lol

  15. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    okay sorry

  16. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    need more help ?

  17. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes 1 more question thats it

  18. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    post

  19. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $1.99 For 4 jars of peanut butter or $2.50 for 5 jars

  20. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    |dw:1360997470396:dw|

  21. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    My last problem: You have $20.00 to spend on lunch. You must spend exactly $20.00 on a meal consisting of any combination of the following items.Which items would you buy ? : 4 Plain slices of pizza cost $6.00 : 2 pepperoni slices cost $4.60 :5 garlic knots are $1.00 :2 sodas are $2.70 :3 bottles of purple drinks are $1.80 :4 bags of Doritios cost $1.40 : 6 sour straws cost $.90

  22. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    the best deal is 2 pepperoni slices cost $4.60

  23. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    :)

  24. Selena2345
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    The best deal is the 2 pepperoni slices cost $4.60 right only

  25. Luis_Rivera
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

  26. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Ask a Question
Find more explanations on OpenStudy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.