Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

TestTakingLifesaver

Jake makes and sells pies. He sells each pie for $5.75. The materials to make each pie costs Jake $4.00. The boxes Jakes put the pies in cost $0.75 each. Jake wants to know how many pies (p) he needs to sell to earn a profit of at least $50. Which inequality should Jake use? A) 50 ≤ 5.75p - 4.75p Eliminate B) 50 ≥ 5.75p - 4.75p C) 50 ≤ 5.75p - 3.25p D) p ≤ 5.75(50) - 4.75p

  • one year ago
  • one year ago

  • This Question is Closed
  1. TestTakingLifesaver
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    please disregard eliminate

    • one year ago
  2. phi
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    it would be great if you could figure this out, because it is "thinking" and thinking is good. You should let "p" stand for the number of pies profit is the money coming in minus the money spent to make the pie how much money "comes in" ? how much money does he spend ? can you answer those questions ?

    • one year ago
  3. TestTakingLifesaver
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I think the answer is a but wasn't sure

    • one year ago
  4. phi
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    they want the profit to be bigger than 50 so you definitely want an equation with 50 ≤ profit which is a way to say, "profit is greater than or equal to 50" now you need to figure out which of the choices gives you the correct expression for the profit. to do that you should answer how much money "comes in" ? how much money does he spend ?

    • one year ago
  5. TestTakingLifesaver
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I still think it is a because the sale price vs the deduction of the cost to produce.

    • one year ago
  6. phi
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes, it is A But it should be clear not a guess.

    • one year ago
  7. TestTakingLifesaver
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Thank you for your help.

    • one year ago
  8. TestTakingLifesaver
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Phi has recieved Best Responce, Closing Question.

    • one year ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.