anonymous
  • anonymous
please help attached below
Mathematics
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
1 Attachment
mathstudent55
  • mathstudent55
Let the number of daisies = d Let the number of roses = r Since he buys 3 more daisies than roses, you get the equation d = r + 3 The cost of each rose is $3, so the cost of r roses is 3r The cost of each daisy is $1, so the cost of d daisies is 1d or just d The total cost is 3r + d = 15 Solve the two equations simultaneously: d = r + 3 3r + d = 15
anonymous
  • anonymous
i dont get it

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

mathstudent55
  • mathstudent55
Are you learning about systems of equations?
anonymous
  • anonymous
Using Linear Equations to Solve Problems
mathstudent55
  • mathstudent55
Ok, let's do it with one single equation.
anonymous
  • anonymous
i dont know how to do that though
anonymous
  • anonymous
so 1+3 prety much
mathstudent55
  • mathstudent55
No, not exactly. If the number of roses is 1, you have 1 + 3 daisies = 4 daisies. But you don't know how many roses you have, so you let the variable r stand for the number of roses. Then whatever r is, if you add 3 to it, you have the number of daisies.
anonymous
  • anonymous
i stil dont get it im sorry
mathstudent55
  • mathstudent55
How do you represent an unknown amount in algebra? You use a variable which is a letter to represent it.
anonymous
  • anonymous
i know
mathstudent55
  • mathstudent55
In this case, we have two things we don't know, and we are trying to find out. The two things are the number of roses and the number of daisies.
anonymous
  • anonymous
yeah
mathstudent55
  • mathstudent55
We are given some information that allows us to find the number of roses and the number od daisies.
mathstudent55
  • mathstudent55
One piece of information we are given is that whatever number of roses and daisies we will have, there are 3 more daisies than roses.
anonymous
  • anonymous
yes and this is so confusing
mathstudent55
  • mathstudent55
Follow along, I'm explaining it step by step. Since we are using algebra to answer this question, and not some type of guess, we need to turn the question into an algebra problem. Algebra problems are usually solved with equations.
mathstudent55
  • mathstudent55
In order to wrtite an equation that will help us solve this problem, we need to call some unknown numbers by letters, which are called variables in algebra.
mathstudent55
  • mathstudent55
What are the unknown numbers we want to find? 1. The number of roses 2. The number of daisies
anonymous
  • anonymous
both
mathstudent55
  • mathstudent55
Right. Since the word rose starts with the letter r, to make it easy to remember, I will let the letter r mean the number of roses.
mathstudent55
  • mathstudent55
As of now, we don't know how many roses we have, but the letter r means the number of roses. We write this as: Let r = the number of roses
mathstudent55
  • mathstudent55
We assigned the variable r to the unknown number of roses.
anonymous
  • anonymous
ok
mathstudent55
  • mathstudent55
Now we work with thte information we are given. We are looking for two unknown numbers, the number of roses and the number of daisies. We don't know either one, but so far we have called the number of roses r. Now we need to deal with the number of daisies. We don't know that number either, but we do know something about it.
mathstudent55
  • mathstudent55
The question states: "He buys 3 more daisies than roses". Since we are callonmg the number of roses r, and there are 3 more daisies than roses, what can we call the number of daisies? The number of roses plus 3. That is r + 3
mathstudent55
  • mathstudent55
Now we have variables assigned to both of our unknowns: r = number of roses r + 3 = number of daisies
anonymous
  • anonymous
daisies=d
mathstudent55
  • mathstudent55
Yes, you can call daisies d, but it won't help as much as calling daisies r + 3, since you know whatever number of roses you have, if you add 3 to it, you'll get the number of daisies.
anonymous
  • anonymous
ok sorry
mathstudent55
  • mathstudent55
Once again, r = number of roses r + 3 = number of daisies
mathstudent55
  • mathstudent55
Now we move on to the given information about the prices of the flowers and the total amount spent.
anonymous
  • anonymous
$15
mathstudent55
  • mathstudent55
The roses cost $3 each One rose costs 1 * $3 Two roses cost 2 * $3 Three roses cost 3 * $3 Four roses cost 4 * $3 r roses cost?
mathstudent55
  • mathstudent55
The cost of the roses is the number of roses times the cost of 1 rose. If one rose costs $3, r roses cost r * 3 = 3r
mathstudent55
  • mathstudent55
The same thing is true about the cost of the daisies. 1 daisy costs 1 * $1 2 daisies cost 2 * $1 3 daisies cost 3 * $1 r + 3 daisies cost (r + 3)1 = r + 3
anonymous
  • anonymous
so the answer is 3 roses?
mathstudent55
  • mathstudent55
Not yet. Now what is the total cost. You already mentioned it's $15. The cost of the roses + the cost of the daisies = total cost The cost of the roses = 3r The cost of the daisies = r + 3 The total cost = 15 Now we can write an equation for the costs: 3r + r + 3 = 15
mathstudent55
  • mathstudent55
Now we solve our equation: 3r + r + 3 = 15 Add the 3r and r together: 4r + 3 = 15 Subtract 3 from both sides: 4r = 12 Divide both sides by 4: r = 3 Now that we know r = 3, the number of roses is 3, since there are 3 more daisies than roses, so there are 6 daisies. The final answer is: 3 roses, 6 daisies.
anonymous
  • anonymous
ok great thank you so much
mathstudent55
  • mathstudent55
Check: Cost of 3 roses: 3 * $3 = $9 Cost of 6 daisies: 6 * $1 = $6 Total cost: $9 + $6 = $15 Total cost is correct. 6 daisies is 3 more daisies than 3 roses. Answer is correct.
mathstudent55
  • mathstudent55
You are welcome.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.