anonymous
  • anonymous
6 oz of Pranav's Premium Coffee Blend was made by combining 2 oz of Arabica coffee beans which cost $12/oz with 4 oz of robusta coffee beans which cost $9/oz. Find the cost per oz of the mixture. SHow me how to do this so I will know how to do the other problems.
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
I will gladly appreciate if you help. Thank you very much.
anonymous
  • anonymous
$12 oz * 2= arabica $9 oz *4 = robusta arabica + robusta = pranav just plug in the w ($12 oz * 2)+($9 oz *4 )= pranav
anonymous
  • anonymous
hmmm my teacher uses the box and then he plugs it in like that. XD Do you know how to use the rectangular box version?

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
|dw:1363159124065:dw|
anonymous
  • anonymous
He plugs in the numbers in there and then he puts it into that equation you wrote.
anonymous
  • anonymous
|dw:1363159165717:dw|
anonymous
  • anonymous
C stands for cost /concentration and A is for amount
anonymous
  • anonymous
|dw:1363159234819:dw| x can equal c*a which is cost
anonymous
  • anonymous
I just want to know how you can plug in the box and transferring it into that equation. XD I forgot to add more detail to the drawing XD
anonymous
  • anonymous
|dw:1363159271478:dw|
anonymous
  • anonymous
How do you know which box to plug in the numbers? Like which number goes to which box square?
anonymous
  • anonymous
maybe i am just guessing but you dont need the box the box is just a visual aid.
anonymous
  • anonymous
|dw:1363159386553:dw|
anonymous
  • anonymous
wel lI am more of a visual learner. :P XD
anonymous
  • anonymous
|dw:1363159532318:dw|
anonymous
  • anonymous
I got 60 as well. XD But its asking the cost per oz of mixture. So is it just 60?
anonymous
  • anonymous
Or 10
anonymous
  • anonymous
60/6=10 :)
anonymous
  • anonymous
So then I am correct. XD
anonymous
  • anonymous
yes :)
anonymous
  • anonymous
Why did he have to make it complicated like that . may I ask you one more question for another math problem
anonymous
  • anonymous
A chemist wants to mix 12 grams of 10 percent salt solution with some 75 percent salt solution to get a 20 percent salt solution. How many grams of the 75 percent salt solution are needed? I got an answer of 2.18
anonymous
  • anonymous
or 2.48
anonymous
  • anonymous
idk tho not 100 sure
anonymous
  • anonymous
ok then thanks though I appreciate your help ^.^ I will figure out the rest on my own by examining the review I went over with m teacher thank you.
anonymous
  • anonymous
btw i am wrong on that last one
anonymous
  • anonymous
2.608695652 now i get
anonymous
  • anonymous
1/120+2/(4*a) = (20/100) is formula

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.