Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

Haleyy_Bugg Group Title

How do you do the math for this? If you drive 50 miles each week and your car gets 25 miles to the gallon with gas costing $4.00 per gallon, how much gas will you have to buy?

  • one year ago
  • one year ago

  • This Question is Closed
  1. zpupster Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    |dw:1365780180338:dw|

    • one year ago
  2. Jim766 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    50 miles a week, 25 miles per gallon, means you would use 2 gallons per week 2 gallons (4) = $8

    • one year ago
  3. zpupster Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    looks good !!!!!!

    • one year ago
  4. zpupster Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    the question says how much gas will you have to buy -- it does not state a time period. I am just guessing per week.

    • one year ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.