Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

amber15

  • 2 years ago

which bottle of grapefruit juice has the lower unit price 64 oz for 3.96 or 48 oz for 2.96 my answer is 64 oz some one tell me if i am correct

  • This Question is Closed
  1. Hunus
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    That's correct

  2. amber15
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thank you

  3. Hunus
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yup :)

  4. amber15
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i hope im right cause this is what i figured out : A=3.96/64=0.0618 price/oz. B=2.96/48=0.0616 price/oz. We can see that B has the lower unit price

  5. amber15
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so it looks like it would be 48 oz

  6. Hunus
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Ohh, sorry. I read your problem as oz / dollar not dollar per oz. Yes \[\frac{2.96}{48} = 0.06167 < \frac{3.96}{64} = 0.061875\] 48oz has the lower unit price

  7. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy