AmTran_Bus
  • AmTran_Bus
At a snack bar, juice costs twice as much as bacon, and an order of 3 juices and 2 bacons costs $20, how much does each juice cost? SET UP AS A SERIES OF EQUTIONS
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
AmTran_Bus
  • AmTran_Bus
@Jhannybean you are faithful
anonymous
  • anonymous
j=2b letj=juice and b=bacon 3j+2b=20 substitue for j 3(2b)+2b=20 6b+2b=20 8b=20 divide by 8 b=2.50 now substitue for b j=2(2.5) j=5 now substitue for j 3(3)+2b=20 9+2b=20 2b=11 divide by 2 b=5.5 so bacon is 5.50 and juice is 5 understand?
AmTran_Bus
  • AmTran_Bus
Thank you!!

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
welcome

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.