Gabylovesyou
  • Gabylovesyou
Daniela teaches Ballet. She charges a one−time processing fee of $3.00 and the cost of each class is shown below. Let x represent the number of classes and y represent the cost of classes. Based on this information, what will it cost, in dollars, to take 6 classes? (Do not put a $ in your answer.) Cost of classes (not including processing fee) Number of Classes, x 1 2 3 4 Cost of Classes, y $16.00 $32.00 $48.00 $64.00
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
Gabylovesyou
  • Gabylovesyou
@ganeshie8
johnweldon1993
  • johnweldon1993
Well you can see that each class costs 16 dollars... y = 16x where 'x' is the number of classes....so to find the cost for 6 classes...replace 'x' with 6 and at the very end....be sure to add 3 dollars for that processing fee :)
johnweldon1993
  • johnweldon1993
so actually it should be y = 16x + 3

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

Gabylovesyou
  • Gabylovesyou
do i solve it ?
johnweldon1993
  • johnweldon1993
yes ma'am
Gabylovesyou
  • Gabylovesyou
y = 16x + 3 - 3 y - 3 = 16x/16 y - 3/16 = x
johnweldon1993
  • johnweldon1993
no, the 'x' would be where you replace with the number of classes.. y = 16x + 3 you want to find out how much it would cost to take 6 classes... so all you would do is replace 'x' with 6 to find the cost 'y' y = 16(6) + 3 what does 'y' = ...?
Gabylovesyou
  • Gabylovesyou
99 ?
johnweldon1993
  • johnweldon1993
perfect...that is how much it would cost to take those lessons for 6 classes

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.