anonymous
  • anonymous
The cost of 5 kg of apple is equal to the cost of 12 kg of rice. The cost of 3 kg of flour is equal to one kg of rice.The cost of one kg of flour is Rs 17.50. What is the total cost of 3 kg of apple 2 kg of rice and 4 kg of flour together?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
lncognlto
  • lncognlto
Rs? As in Rands or another currency?
anonymous
  • anonymous
currency
lncognlto
  • lncognlto
1 kg flour = 17.50 so 4 would be 70. 1 kg of rice = 3 kg flour, so = 3 x 17.50 So 2 kg rice = 2 x 3 x 17.50 = 105.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

lncognlto
  • lncognlto
With me more or less so far?
lncognlto
  • lncognlto
5 kg Apples = 12 kg rice so it = 12 x 3 x 17.5 = 630 Now for 3 kgs of apples = 630 x 3/5 = 378 So 378 + 105 + 70 = R 553 intotal.
anonymous
  • anonymous
thank u
lncognlto
  • lncognlto
No problem :)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.