rose21
  • rose21
An animal shelter is deciding between two brands of cat food. Two tubs of cat food are shown. The first one is Happy Cat. It costs forty-eight dollars for fifteen pounds. The second one is Cat's Meow. It costs fifty dollars for sixteen pounds. The shelter is happy with both brands of cat food, so they will make their decision based on price. Which brand of cat food is the better buy? Explain how you know, showing all your work.
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
48/15=3.2 50/16 = 3.125
anonymous
  • anonymous
Just divide to find unit price: Happy Cat: $48/ 15 lb = ... Cat Meou : $50/ 16lb = ... Which one is cheaper?
rose21
  • rose21
3.2

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
yes
rose21
  • rose21
so happy cat is the better one to buy
anonymous
  • anonymous
thank u

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.