Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

kenzielou352

  • 2 years ago

A fast-food company manufactures bags of chips. Every month there is a fixed cost on the ingredients and raw materials which is $1,400. The cost of making one bag includes the packaging cost and the cost of making the chips which is 10¢ per bag. What is the expression that represents the total cost of manufacturing x bags of chips in a month

  • This Question is Closed
  1. ineedhelpnow08
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    1,400 is the same as 140000cents so you do 1,40000/10 to get the amount of bags

  2. kenzielou352
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    erald can complete a math assignment in 2 hours and a physics assignment in 1 hour. If he has 8 hours to complete a set of assignments, how many math assignments can he complete if he decides to leave the science assignments for the next day? This situation is given by 2x + y = 8, where x is the number of completed math assignments and y is the number of completed science assignments. (x 0, y 0, x and y take only integer values)Select one of the options below as your answer:

  3. alelisato
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    |dw:1398448040688:dw|

  4. biches
    • 5 months ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    |dw:1448923267488:dw|

  5. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy