nuccioreggie
  • nuccioreggie
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18 Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit rates cannot be determined.
Mathematics
schrodinger
  • schrodinger
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

nuccioreggie
  • nuccioreggie
nuccioreggie
  • nuccioreggie
nuccioreggie
  • nuccioreggie

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

Black_ninja123
  • Black_ninja123
do 2.98/6 first
nuccioreggie
  • nuccioreggie
I think its A i just wanna make sure
Black_ninja123
  • Black_ninja123
A because 2.98/6=0.496 and 7.18/13=0.55
phi
  • phi
they want price per ounce so write the price divided by the number of ounces and simplify
nuccioreggie
  • nuccioreggie
A the answer??
phi
  • phi
is 0.496 smaller than 0.55 ?
nuccioreggie
  • nuccioreggie
Yea
phi
  • phi
$0.496 is the same as 49.6 cents (about 49 and one-half cents) that is cheaper than 55 cents. so yes A

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.