A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

horsegal244

  • one year ago

A proportional relationship between the number of pounds of cabbage (x) and the price in dollars (y) is graphed, and the ordered pair (5, 2) is on the graphed line. Part A: What is the price of 1 pound of cabbage? Show your work, including the proportion you used to determine the price. Part B: What does the ordered pair (10, 4) on the graph represent? Explain in words.

  • This Question is Closed
  1. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Z4K4R1Y4

  2. Z4K4R1Y4
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    you'll need to post the graph.

  3. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    There is no graph....

  4. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Z4K4R1Y4

  5. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @Michele_Laino @hartnn @Hero

  6. Z4K4R1Y4
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    (5,2) means 5 pounds of cabbage costs $2. so to get 1 pound you divide the weight of cabbage by 5. then to get the price of 1 pound you divide the price by 5.

  7. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Ok I don't get it

  8. Z4K4R1Y4
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    |dw:1432752532427:dw|

  9. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Can u just give me the answer

  10. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    in essay form

  11. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Sorry but I'm horrible at math

  12. Z4K4R1Y4
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    5 pounds divided by 5 = 1 pound. $2 divided by 5 = $0.4

  13. Michele_Laino
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    we can write the subsequent proportion: \[\Large 2:5 = p:1\] p is the unit price

  14. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Im sorry i still don't get it

  15. Michele_Laino
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Hint: if 5 pounds of cabbage cost 2 dollars, then 1 pound of cabbage costs 2/5 dollars

  16. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

  17. Michele_Laino
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so we can write this formula: \[p = \frac{2}{5}\]

  18. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

  19. Michele_Laino
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    now, if we apply the fundamental property to this proportion: \[2:5 = p:1\] we get: \[5p = 2\]

  20. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

  21. Michele_Laino
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    next I divide both sides of that last formula, by 5, so I can write: |dw:1432753316992:dw|

  22. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

  23. Michele_Laino
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    which is the same equation which I wrote before, at the beginning. So we can conclude, that the proportion: \[2:5 = p:1\] is the right proportion

  24. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok So now how would i write it in essay form

  25. Michele_Laino
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    a possible statement is: "since 5 pounds of cabbage cost 2 dollars, then 1 pound of cabbage costs 2/5 of dollars, or 40 cent"

  26. horsegal244
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok I'm sorry i am not in a school mood to day can you help with one more question

  27. Michele_Laino
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok!

  28. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.