A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing


  • one year ago

At the beginning of the week, James stopped by a local grocery store to buy fruit. He bought five bananas and three pears at a total cost of $3.80. Later that week he went to the store again and bought another two bananas and four pears for $3.20. Assuming that prices did not change during the week, what was the price of one banana and one pear?

  • This Question is Open

    Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...


  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.