anonymous
  • anonymous
It should be a simple problem, but I come up with 2 possible solutions. Solution a seems correct but I can't figure out why Solution b doesn't work. 36 chocolate bars each weigh 1.55 oz. The total cost of all 36 bars is $23.20. What is the price per pound. Solution a: 36 bars divided by $23.20 equals approximately $1.55. The bars are 1.55 oz so the cost is 1$ per oz or 16$ per pound Solution b: 36 bars multiplied by 1.55 oz equals 55.8 oz. 55.8 total oz divided by $23.20 equals $2.40 per oz or $38.40 per pound
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
weight\[=\frac{ 36*1.55 }{ 16 }=\frac{ 13.95 }{ 4 } lbs\] Price per pound \[=23.20 \div \frac{ 13.95 }{ 4 }=23.20\times \frac{ 4 }{ 13.95 }=\frac{ 2320 }{ 100 }*\frac{ 400 }{ 1395 }=?\]
mathstudent55
  • mathstudent55
Divide the cost by the number of bars to get the price per bar. Then divide that by 1.55 oz to get the cost per ounce. Then multiply by 16 to get the cost per lb.
mathstudent55
  • mathstudent55
Both of your calculations are incorrect.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
$6.65/lb
mathstudent55
  • mathstudent55
Here are your errors: a. You are looking for cost per lb. You need to divide dollars per weight. You divided 36 by $23.20 That gives you the number of bars per dollar. You got approximately 1.55. That means you can buy approx. 1.55 bars per dollar. This is not 1.55 oz per dollar since each bar itself is 1.55 oz. 1.55 bar per dollar means 1.55 * 1.55 oz per dollar = 2.4 oz/dollar
mathstudent55
  • mathstudent55
You are correct now. $6.65/lb is correct.
anonymous
  • anonymous
Thank you
mathstudent55
  • mathstudent55
In solution b., you started correctly. 36 bars times 1.55 oz is 55.8 oz. Then you made the same mistake as before. You divided oz by dollars. That gives you the rate of weight per price. That's not what you want. You want price per weight. You need to divide $23.20 by 55.8 oz to get 0.416 dollars per ounce. Since there are 16 oz in a lb, the price per lb is 16 times the price per oz. Then multiply 0.416 $/oz by 16 to get $6.65 $/lb
mathstudent55
  • mathstudent55
You're welcome.
mathstudent55
  • mathstudent55
For rate problems you always need to see what the final units are. If you are asked a speed (for example in miles per hour), then you must divide miles by hours, not hours by miles.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.