A pencil at a stationery store costs $1, and a pen costs $1.50. Stella spent $21 at the store. She bought a total of 18 items. Which system of equations can be used to find the number of pencils (x) and pens (y) she bought? (5 points) 1.5x + y = 21 x = 18y 18x + y = 21 x = 1.5y x + 1.5y = 21 x + y = 18 x + 18y = 21 x = 1.5y

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

A pencil at a stationery store costs $1, and a pen costs $1.50. Stella spent $21 at the store. She bought a total of 18 items. Which system of equations can be used to find the number of pencils (x) and pens (y) she bought? (5 points) 1.5x + y = 21 x = 18y 18x + y = 21 x = 1.5y x + 1.5y = 21 x + y = 18 x + 18y = 21 x = 1.5y

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

Medals!
Okay, if a pencil costs $1, and \(x\) represents the number of pencils, how do you write an expression for the amount of money spent on pencils?
i think like the 3rd answer

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

well, let's figure it out. how do you write the expression for the amount spent on pencils, if a pencil costs $1 and there are \(x\) pencils?
Idk
what is the cost of 1 pencil?
1$
what is the cost of 2 pencils?
2$
what is the cost of 57 pencils? (btw, the $ goes in front)
you get the cost by multiplying the cost of 1 item by the number of items, right?
$57
Im pretty sure the answer is the 3rd one
so the cost of \(x\) pencils when pencils cost $1 each is \(\$1*x\) or \(1x\) or \(x\) if we assume the price is in dollars. Pens cost $1.50 each. If you have \(y\) pens, how much is that?
1.5y
I agree the answer is C: I'm trying to solidify your understanding of this so you never have to ask again, you'll just know the right answer. Worth a minute or two of your time, right? Yes, 1.5y is the expression for the cost of the pens. We know that we spent $21 on \(x\) pencils and \(y\) pens, so how do we write that in an equation?
x + 1.5y=21
Very good. And if we know that we have a total of 18 items, how do we write that?
x + y = 18
Can u help me with one more?
Excellent. For a medal of your own, how many pens and pencils?
18 and 21
The equation 2.2x – 4.4 = 1.8x can be transformed to form which of the following expressions? 4.0x = 4.4 0.4x = –4.4 0.4x = 4.4 4.0x = –4.4 Can u help me with this one?
No, 18 pens and 21 pencils doesn't add up to 18 items, does it?
31
Come on, you aren't thinking. The total number of pens + pencils is 18. The total cost is $21. Well, whatever. Let's do your other problem. \[2.2x – 4.4 = 1.8x\] What happens if you subtract \(1.8x\) from both sides?
2.2x - 2.6
Now what?
so 0.4x in the beginning
\[2.2x-4.4-1.8x=1.8x-1.8x\]\[2.2x-1.8x-4.4 = 0x\]\[0.4x-4.4=0\] Now we add 4.4 to both sides: \[0.4x-4.4+4.4=0+4.4\]\[0.4x=4.4\]
Thank you!

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question