Kitkat1
  • Kitkat1
A pencil at a stationery store costs $1, and a pen costs $1.50. Stella spent $21 at the store. She bought a total of 18 items. Which system of equations can be used to find the number of pencils (x) and pens (y) she bought? (5 points) 1.5x + y = 21 x = 18y 18x + y = 21 x = 1.5y x + 1.5y = 21 x + y = 18 x + 18y = 21 x = 1.5y
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
Kitkat1
  • Kitkat1
Medals!
whpalmer4
  • whpalmer4
Okay, if a pencil costs $1, and \(x\) represents the number of pencils, how do you write an expression for the amount of money spent on pencils?
Kitkat1
  • Kitkat1
i think like the 3rd answer

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

whpalmer4
  • whpalmer4
well, let's figure it out. how do you write the expression for the amount spent on pencils, if a pencil costs $1 and there are \(x\) pencils?
Kitkat1
  • Kitkat1
Idk
whpalmer4
  • whpalmer4
what is the cost of 1 pencil?
Kitkat1
  • Kitkat1
1$
whpalmer4
  • whpalmer4
what is the cost of 2 pencils?
Kitkat1
  • Kitkat1
2$
whpalmer4
  • whpalmer4
what is the cost of 57 pencils? (btw, the $ goes in front)
whpalmer4
  • whpalmer4
you get the cost by multiplying the cost of 1 item by the number of items, right?
Kitkat1
  • Kitkat1
$57
Kitkat1
  • Kitkat1
Im pretty sure the answer is the 3rd one
whpalmer4
  • whpalmer4
so the cost of \(x\) pencils when pencils cost $1 each is \(\$1*x\) or \(1x\) or \(x\) if we assume the price is in dollars. Pens cost $1.50 each. If you have \(y\) pens, how much is that?
Kitkat1
  • Kitkat1
1.5y
whpalmer4
  • whpalmer4
I agree the answer is C: I'm trying to solidify your understanding of this so you never have to ask again, you'll just know the right answer. Worth a minute or two of your time, right? Yes, 1.5y is the expression for the cost of the pens. We know that we spent $21 on \(x\) pencils and \(y\) pens, so how do we write that in an equation?
Kitkat1
  • Kitkat1
x + 1.5y=21
whpalmer4
  • whpalmer4
Very good. And if we know that we have a total of 18 items, how do we write that?
Kitkat1
  • Kitkat1
x + y = 18
Kitkat1
  • Kitkat1
Can u help me with one more?
whpalmer4
  • whpalmer4
Excellent. For a medal of your own, how many pens and pencils?
Kitkat1
  • Kitkat1
18 and 21
Kitkat1
  • Kitkat1
The equation 2.2x – 4.4 = 1.8x can be transformed to form which of the following expressions? 4.0x = 4.4 0.4x = –4.4 0.4x = 4.4 4.0x = –4.4 Can u help me with this one?
whpalmer4
  • whpalmer4
No, 18 pens and 21 pencils doesn't add up to 18 items, does it?
Kitkat1
  • Kitkat1
31
whpalmer4
  • whpalmer4
Come on, you aren't thinking. The total number of pens + pencils is 18. The total cost is $21. Well, whatever. Let's do your other problem. \[2.2x – 4.4 = 1.8x\] What happens if you subtract \(1.8x\) from both sides?
Kitkat1
  • Kitkat1
2.2x - 2.6
Kitkat1
  • Kitkat1
Now what?
Kitkat1
  • Kitkat1
so 0.4x in the beginning
whpalmer4
  • whpalmer4
\[2.2x-4.4-1.8x=1.8x-1.8x\]\[2.2x-1.8x-4.4 = 0x\]\[0.4x-4.4=0\] Now we add 4.4 to both sides: \[0.4x-4.4+4.4=0+4.4\]\[0.4x=4.4\]
Kitkat1
  • Kitkat1
Thank you!

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.