anonymous
  • anonymous
Which of the following is an example of a unit rate? A) $40 for 10 gallons of gas B) $0.99 for 12 pencils C) 16 feet per second D) 18 magazines for $12.50 I hope someone maybe able to help me
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
texaschic101
  • texaschic101
unit rate is how much 1 thing is.....um...not to good at explaining example : 1 shirt costs $10 -- this is per unit rate 2 shirts cost $20 -- this is not 1 day is 24 hrs -- this is unit rate 2 days is 48 hrs -- this is not kinda understand ?
anonymous
  • anonymous
Yeah that makes a little sense.
texaschic101
  • texaschic101
do you have an idea what the answer is

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
maybe B?
texaschic101
  • texaschic101
no it is not.... if it said 99 cents for 1 pencil, it would be unit rate....telling you how much 1 unit (pencil) cost
texaschic101
  • texaschic101
wanna try again
anonymous
  • anonymous
Maybe d beings it is more than one? Sorry
texaschic101
  • texaschic101
not d .....it would have to say something like 1 magazine for $12.50......not 18 magazines. Take a look at C.. 16 ft per second.......so it is 16 ft for every 1 second. (This is unit rate)
anonymous
  • anonymous
I looked at that one as well but I don't know why it didn't look right but the way you just explained it makes sense to me know. Thank you Math is my subject on get confused on
texaschic101
  • texaschic101
lol....math can be very confusing...it even has its own language :)
anonymous
  • anonymous
I agree Thanks again for your help and explaining it to me to help me understand
texaschic101
  • texaschic101
not a problem :)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.