A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

Annalise bought 17 gallons of gasoline for $1.87 each. Kaela bought 11 gallons for $1.97 each. How much more money did Annalise spend than Kaela?

  • This Question is Open
  1. triciaal
    • 11 months ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    here you need to consider the total cost for each then find the difference or you can find the difference in the number of extra gallons and multiply by the unit cost of $1.87

  2. triciaal
    • 11 months ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    |dw:1451432663474:dw|

  3. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.