friendzone
  • friendzone
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost? A) $0.11 Eliminate B) $0.13 C) $1.23 D) $4.29
Mathematics
katieb
  • katieb
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
What do you think a dozen mean?
friendzone
  • friendzone
12
anonymous
  • anonymous
Yeah, right on. A unit is a singular term... so there is some dividing going on in this question ^^

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
you have to divide 1.35 by 12
anonymous
  • anonymous
or 12 by 1.35
friendzone
  • friendzone
its a
anonymous
  • anonymous
so there is your answer
anonymous
  • anonymous
may i have a medal

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.