A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

Which answer describes the simpler problems that could be used to solve this story problem? Jason bought a bagel and a cup of coffee each Saturday. Each bagel costs $2 and each cup of coffee costs $1. How much money had Jason spent in 8 weeks? A. Calculate the amount spent on a bagel and coffee together. Multiply this amount by 8. B. Calculate the difference in price between the bagel and the coffee. Subtract this amount from 8. C. Calculate how much Jason spent on bagels in 8 weeks. Calculate how much Jason spent on coffee in 8 weeks. Subtract the two amounts. D.

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    sorry D. didnt fit i will type it

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    D.Calculate the amount spent on a bagel and coffee together. Add 8 to this amount.

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    did u try making equations/

  4. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.