anonymous
  • anonymous
David is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 12 roses. Each vase costs David $2.00. Let C be the total cost of the arrangement and r be the cost of 1 rose. Which equation should David use to find the total cost of each arrangement? C = 12r + 2 C = 2r + 12 12C = r + 12 12 = C + 2r
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
mathstudent55
  • mathstudent55
If 1 rose costs r dollars, how much do 12 roses cost? What operation do you do to find that out?
anonymous
  • anonymous
I dont know
texaschic101
  • texaschic101
example : if 1 orange costs $2, then 5 oranges cost 5(2) = $10 you multiply so if 1 rose costs r, then 12 roses cost ??

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

mathstudent55
  • mathstudent55
1 rose costs r dollars 2 roses cost r + r = 2 * r = 2r dollars 3 roses cost r + r + r = 3 * r = 3r dollars 4 roses cost r + r + r + r = 4r dollars 5 roses cost 5r dollars 6 roses cost 6r dollars etc. 11 roses cost 11r dollars 12 roses cost ?
texaschic101
  • texaschic101
I can't explain it any easier then that ^^
anonymous
  • anonymous
12 r dollars
mathstudent55
  • mathstudent55
Correct. The 12 roses cost 12r dollars. That is only part of the total cost. The other part of the cost is the vase. The vase costs $2, and that cost of $2 has to be added to the 12r cost of the roses. Which expression in the choices shows that C, the cost, is $2 added to 12r?

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.