A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

David is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 12 roses. Each vase costs David $2.00. Let C be the total cost of the arrangement and r be the cost of 1 rose. Which equation should David use to find the total cost of each arrangement? C = 12r + 2 C = 2r + 12 12C = r + 12 12 = C + 2r

  • This Question is Closed
  1. mathstudent55
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    If 1 rose costs r dollars, how much do 12 roses cost? What operation do you do to find that out?

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I dont know

  3. texaschic101
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    example : if 1 orange costs $2, then 5 oranges cost 5(2) = $10 you multiply so if 1 rose costs r, then 12 roses cost ??

  4. mathstudent55
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    1 rose costs r dollars 2 roses cost r + r = 2 * r = 2r dollars 3 roses cost r + r + r = 3 * r = 3r dollars 4 roses cost r + r + r + r = 4r dollars 5 roses cost 5r dollars 6 roses cost 6r dollars etc. 11 roses cost 11r dollars 12 roses cost ?

  5. texaschic101
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I can't explain it any easier then that ^^

  6. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    12 r dollars

  7. mathstudent55
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Correct. The 12 roses cost 12r dollars. That is only part of the total cost. The other part of the cost is the vase. The vase costs $2, and that cost of $2 has to be added to the 12r cost of the roses. Which expression in the choices shows that C, the cost, is $2 added to 12r?

  8. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.