Which strategy best explains how to solve this problem? Apples cost $1.25 per pound. Oranges cost $1.49 per pound. Krystal wants to buy 3 pounds of apples and some oranges. She has $10.00 to spend. How many pounds of oranges can Krystal buy?

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

Which strategy best explains how to solve this problem? Apples cost $1.25 per pound. Oranges cost $1.49 per pound. Krystal wants to buy 3 pounds of apples and some oranges. She has $10.00 to spend. How many pounds of oranges can Krystal buy?

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

A.Make a double bar graph. Graph $1.25 using one color and $1.49 using another color. Then graph the cost of 2 pounds of each fruit, then graph the cost of 3 pounds of each fruit. Keep graphing until one of the costs is more than $10.
B.Make a table. Write 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 (the number of pound of oranges) on the top row and write the total cost of the apples ($1.25 × 3) in every box on the second row. Fill out the cost of 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 pounds of oranges on the third row and the total cost on the bottom row. The correct answer is the number of pounds of oranges that can be purchased that makes the total cost closet to $10, but not more than $10.
C.Draw a diagram. Draw 10 boxes to represent the $10 Krystal has. Draw an apple in 3 of the boxes to show the 3 pounds of apples Krystal will buy. Count the number of empty boxes to determine the number of pounds of oranges Krystal can buy.

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

sorry i was trying to find something but i couldnt im sorry :(
oh thxs doe

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question