anonymous
  • anonymous
The ratio of a quarterback's completed passes to attempted passes is 6 to 7. If he attempted 21 passes, find how many passes he completed. a. 7 passes c. 18 passes b. 25 passes d. 3 passes
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
Vocaloid
  • Vocaloid
set up a proportion completed passes/attempted passes = 6/7 = x/21 solve for x, which is the number of completed passes for 21 attempted passes
anonymous
  • anonymous
how do i set it up
MikeyMaximum
  • MikeyMaximum
I think 18

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
you are right
Vocaloid
  • Vocaloid
I just set up the proportion 6/7 = x/21
anonymous
  • anonymous
Find each unit rate. $3.00 for 150 golf tees a. $0.02 per golf tee c. $50.00 per golf tee b. $153.00 per golf tee d. $0.2 per golf tee
Vocaloid
  • Vocaloid
price per tee = total cost/number of golf tees
anonymous
  • anonymous
how would i set that up to solve it
MikeyMaximum
  • MikeyMaximum
I think that the answer is D
MikeyMaximum
  • MikeyMaximum
B and C are automatically out because they are higher than the price that they are giving us
MikeyMaximum
  • MikeyMaximum
No1 asked u... -_-
Vocaloid
  • Vocaloid
@joey1234567 what is the number of tees? what is the total cost?
MikeyMaximum
  • MikeyMaximum
When you are finding the unit rate then the answer that you are post 2 get should be smaller than the price that they are giving us
MikeyMaximum
  • MikeyMaximum
And Aa just doesn't make any sense at all because the price is just WAY to low
Vocaloid
  • Vocaloid
@joey1234567 if you still need help on this one unit price = cost/# of units = 3.00/150

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.