A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

The ratio of a quarterback's completed passes to attempted passes is 6 to 7. If he attempted 21 passes, find how many passes he completed. a. 7 passes c. 18 passes b. 25 passes d. 3 passes

  • This Question is Closed
  1. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    set up a proportion completed passes/attempted passes = 6/7 = x/21 solve for x, which is the number of completed passes for 21 attempted passes

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    how do i set it up

  3. MikeyMaximum
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I think 18

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    you are right

  5. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I just set up the proportion 6/7 = x/21

  6. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Find each unit rate. $3.00 for 150 golf tees a. $0.02 per golf tee c. $50.00 per golf tee b. $153.00 per golf tee d. $0.2 per golf tee

  7. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    price per tee = total cost/number of golf tees

  8. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    how would i set that up to solve it

  9. MikeyMaximum
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I think that the answer is D

  10. MikeyMaximum
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    B and C are automatically out because they are higher than the price that they are giving us

  11. MikeyMaximum
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    No1 asked u... -_-

  12. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    @joey1234567 what is the number of tees? what is the total cost?

  13. MikeyMaximum
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    When you are finding the unit rate then the answer that you are post 2 get should be smaller than the price that they are giving us

  14. MikeyMaximum
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    And Aa just doesn't make any sense at all because the price is just WAY to low

  15. Vocaloid
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    @joey1234567 if you still need help on this one unit price = cost/# of units = 3.00/150

  16. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.