anonymous
  • anonymous
Find each unit rate. $3.00 for 150 golf tees a. $0.02 per golf tee c. $50.00 per golf tee b. $153.00 per golf tee d. $0.2 per golf tee
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
Do you know what a unit rate is?
anonymous
  • anonymous
no lol
anonymous
  • anonymous
The average weight of a mature human brain is approximately 1400 grams. What is the equivalent weight in pounds? Use the conversion equivalency 1 kilograms (kg) = 1000 grams (g) and 2.20 pounds (lb) = 1 kg. a. 5.11 lb b. 3.08 lb c. 636 lb d. 25.8 lb

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
Ok lets do an Ex.
anonymous
  • anonymous
ok i got that one but this is the new one
anonymous
  • anonymous
What is MPH
anonymous
  • anonymous
ok let me look at it
anonymous
  • anonymous
The average weight of a mature human brain is approximately 1400 grams. What is the equivalent weight in pounds? Use the conversion equivalency 1 kilograms (kg) = 1000 grams (g) and 2.20 pounds (lb) = 1 kg. a. 5.11 lb b. 3.08 lb c. 636 lb d. 25.8 lb
anonymous
  • anonymous
So what you have to do is convert grams to lbs
anonymous
  • anonymous
So what do you think we do 1st?
anonymous
  • anonymous
i dont know im lost with this question
anonymous
  • anonymous
Ok so 1st we need to convert the grams to kilograms so how we do that is by doing \[\frac{ 1400g }{ 1000kg }\]
anonymous
  • anonymous
So plug that into your calculator and tell me what you get
anonymous
  • anonymous
1.4
anonymous
  • anonymous
?
anonymous
  • anonymous
i do 1400 / 1000 so it is 1.4 is what i got
anonymous
  • anonymous
Ok now we need to convert 1.4Kg to lbs
anonymous
  • anonymous
we do this by doing \[\frac{ 1.4kg }{ 2.2lbs }\]
anonymous
  • anonymous
Tell me what you get
anonymous
  • anonymous
Wait
anonymous
  • anonymous
thats wrong hold on
anonymous
  • anonymous
i think we are doing it wrong
anonymous
  • anonymous
1 sec
anonymous
  • anonymous
The average weight of a mature human brain is approximately 1400 grams. What is the equivalent weight in pounds? Use the conversion equivalency 1 kilograms (kg) = 1000 grams (g) and 2.20 pounds (lb) = 1 kg. a. 5.11 lb b. 3.08 lb c. 636 lb d. 25.8 lb
anonymous
  • anonymous
you do 1.4•2.2
anonymous
  • anonymous
ok
anonymous
  • anonymous
3.08
anonymous
  • anonymous
Then that should be your answer
anonymous
  • anonymous
Yep thats right
anonymous
  • anonymous
ok i got you another one
anonymous
  • anonymous
?
anonymous
  • anonymous
A bag of fertilizer covers 2500 square feet of lawn. Find how many bags of fertilizer should be purchased to cover a rectangular lawn 410 feet by 65 feet. a. 11 bags c. 1066 bags b. 10 bags d. 107 bags
anonymous
  • anonymous
Ok 1st find the area of the lawn
anonymous
  • anonymous
i know its 2500 square feet
anonymous
  • anonymous
Of the lawn
anonymous
  • anonymous
do 410•65
anonymous
  • anonymous
ok
anonymous
  • anonymous
26,650???
anonymous
  • anonymous
Yes
anonymous
  • anonymous
Now you divide that by 2500
anonymous
  • anonymous
and you will have your answer
anonymous
  • anonymous
10.66 its not a choice
anonymous
  • anonymous
A bag of fertilizer covers 2500 square feet of lawn. Find how many bags of fertilizer should be purchased to cover a rectangular lawn 410 feet by 65 feet. a. 11 bags c. 1066 bags b. 10 bags d. 107 bags
anonymous
  • anonymous
You round up then because you need at least 1 more bag
anonymous
  • anonymous
ok
anonymous
  • anonymous
So your answer would be A
anonymous
  • anonymous
The length of a football playing field is 100 yards between the opposing goal lines. What is the length of the football field in feet? Use the conversion equivalency of 3 feet = 1 yard. a. 33.3 feet b. 300 feet c. 200 feet d. 600 feet
anonymous
  • anonymous
multiply 100yds•3ft
anonymous
  • anonymous
300
anonymous
  • anonymous
Yes
anonymous
  • anonymous
Yearly homeowner property taxes are figured at a rate of $1.15 tax for every $100 of home value. Find the property taxes on a townhouse valued at $73,000. a. $ 839.50 c. $ 840.65 b. $ 83.95 d. $ 731.15
anonymous
  • anonymous
1st divide 73000 by 100
anonymous
  • anonymous
730
anonymous
  • anonymous
multiply that by 1.15
anonymous
  • anonymous
and you have your answer
anonymous
  • anonymous
839.50
anonymous
  • anonymous
Yes
anonymous
  • anonymous
The ratio of a quarterback's completed passes to attempted passes is 6 to 7. If he attempted 21 passes, find how many passes he completed. a. 7 passes c. 18 passes b. 25 passes d. 3 passes
anonymous
  • anonymous
Do 6/7
anonymous
  • anonymous
then multiply that by 21
anonymous
  • anonymous
@joey1234567

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.