A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

fan&medal asap(: Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 30 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 40 ounces of chocolate chips for $3.32 if you could explain it that would be great haha (pretest)

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    the unit rate is the price of a single unit of whatever is being sold. they're telling you the unit is price per ounce, you have to simplify the fractions \(A:\dfrac{$2.49}{30oz}\\vs.\\B:\dfrac{$3.32}{40oz}\)

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok your looking for the lowest price for each ounce. ok heres what to think ..you pay $2.49 for 30 ounces ....then your paying $3.32 for 40 ounces ...so ur finding the lowest price ..what looks like the lowest price ? it would be A cause you are paying less for less ounces and B is just paying more to get more so ur answer is A

  3. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    they're the same unit rate

  4. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.