fan&medal asap(: Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 30 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 40 ounces of chocolate chips for $3.32 if you could explain it that would be great haha (pretest)

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

fan&medal asap(: Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 30 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 40 ounces of chocolate chips for $3.32 if you could explain it that would be great haha (pretest)

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

the unit rate is the price of a single unit of whatever is being sold. they're telling you the unit is price per ounce, you have to simplify the fractions \(A:\dfrac{$2.49}{30oz}\\vs.\\B:\dfrac{$3.32}{40oz}\)
ok your looking for the lowest price for each ounce. ok heres what to think ..you pay $2.49 for 30 ounces ....then your paying $3.32 for 40 ounces ...so ur finding the lowest price ..what looks like the lowest price ? it would be A cause you are paying less for less ounces and B is just paying more to get more so ur answer is A
they're the same unit rate

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question