anonymous
  • anonymous
Luke buys a certain brand of cereal that costs $11 per box. Luke changes to a super-saving brand of the same size. The equation shows the price, y, as a function of the number of boxes, x, for the new brand. y = 9x Part A: How many more dollars is the price of a box of Luke's original brand of cereal than the price of a box of the super-saving brand? Show your work. Part B: How much money does Luke save each month with the change in cereal brand if he buys 6 cereal boxes each month? Show your work. Please help?
Algebra
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.