anonymous
  • anonymous
A GROCERY STORE SELLS FOUR DIFFERENT JARS OF PEANUT BUTTER. DETERMINE WHICH IS THE BEST BUY BASED ON THE COST PER UNIT. 16 OUNCE $2.02 20 OUNCE $2.28 26 OUNCE $2.70 38 OUNCE $3.50 I'm guessing its the 38 ounce but I'm not really sure
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
Vocaloid
  • Vocaloid
for each of the four answer choices, divide cost by units and pick the one that gives the lowest result
Vocaloid
  • Vocaloid
meaning: 2.01/16 = ? 2.70/26 = ? 2.28/20 = ? 3.50/38 = ? whichever of these four operations yields the lowest result is the best unit cost
anonymous
  • anonymous
why

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

Vocaloid
  • Vocaloid
"cost per unit" means cost/units, in this case it would be price/ounces. the lowest cost per unit is the best buy
Vocaloid
  • Vocaloid
$2.01/16 ounces = ? $2.70/26 ounces = ? $2.28/20 ounces = ? $3.50/38 ounces = ? divide all of these out on your calculator and find the lowest result
Vocaloid
  • Vocaloid
or, to put it another way, the cost per unit tells us how much 1 oz of peanut butter costs for each of the 4 jars. we want to pay the least amount of money per oz. of peanut butter
anonymous
  • anonymous
$2.01/16 ounces = 0.125625 $2.70/26 ounces = 0.103846154 $2.28/20 ounces = 0.114 $3.50/38 ounces = 0.092105263
muscrat123
  • muscrat123
so which is the cheapest?
muscrat123
  • muscrat123
(or the smallest number)
anonymous
  • anonymous
idk
Vocaloid
  • Vocaloid
which of the 4 answers is the smallest? 0.125625 0.103846154 0.114 0.092105263
anonymous
  • anonymous
38 ounces
muscrat123
  • muscrat123
yes

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.