A GROCERY STORE SELLS FOUR DIFFERENT JARS OF PEANUT BUTTER. DETERMINE WHICH IS THE BEST BUY BASED ON THE COST PER UNIT. 16 OUNCE $2.02 20 OUNCE $2.28 26 OUNCE $2.70 38 OUNCE $3.50 I'm guessing its the 38 ounce but I'm not really sure

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

A GROCERY STORE SELLS FOUR DIFFERENT JARS OF PEANUT BUTTER. DETERMINE WHICH IS THE BEST BUY BASED ON THE COST PER UNIT. 16 OUNCE $2.02 20 OUNCE $2.28 26 OUNCE $2.70 38 OUNCE $3.50 I'm guessing its the 38 ounce but I'm not really sure

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

for each of the four answer choices, divide cost by units and pick the one that gives the lowest result
meaning: 2.01/16 = ? 2.70/26 = ? 2.28/20 = ? 3.50/38 = ? whichever of these four operations yields the lowest result is the best unit cost
why

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

"cost per unit" means cost/units, in this case it would be price/ounces. the lowest cost per unit is the best buy
$2.01/16 ounces = ? $2.70/26 ounces = ? $2.28/20 ounces = ? $3.50/38 ounces = ? divide all of these out on your calculator and find the lowest result
or, to put it another way, the cost per unit tells us how much 1 oz of peanut butter costs for each of the 4 jars. we want to pay the least amount of money per oz. of peanut butter
$2.01/16 ounces = 0.125625 $2.70/26 ounces = 0.103846154 $2.28/20 ounces = 0.114 $3.50/38 ounces = 0.092105263
so which is the cheapest?
(or the smallest number)
idk
which of the 4 answers is the smallest? 0.125625 0.103846154 0.114 0.092105263
38 ounces
yes

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question