anonymous
  • anonymous
A person purchased 5k + 2 items for a total cost of 35k 2 + 29k + 6. Find the average cost per item of this purchase. 7k + 3 3k + 7 3k + 4
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
35k^2
anonymous
  • anonymous
sorry iwas working on therstuff
freckles
  • freckles
did you try dividing total cost by number of items the person purchased?

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
im already past the question but thank you for the help
anonymous
  • anonymous
oh okay :)

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.