A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

A person purchased 5k + 2 items for a total cost of 35k 2 + 29k + 6. Find the average cost per item of this purchase. 7k + 3 3k + 7 3k + 4

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    35k^2

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    sorry iwas working on therstuff

  3. freckles
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    did you try dividing total cost by number of items the person purchased?

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    im already past the question but thank you for the help

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oh okay :)

  6. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.