anonymous
  • anonymous
Plz help desperatley need this credit!!! A health food company sells packs of assorted nuts. The company incurs a monthly fixed cost of $1,400 for ingredients and raw materials plus packaging costs of $1 per bag. The expression that represents the total cost (y) of manufacturing x bags of nuts in a month is A. y=x+1,400 B. y=1,400+1 C. y=x/1,400+1
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
MrNood
  • MrNood
How much would their costs be if they packaged 0 (zero) bags in a month?
anonymous
  • anonymous
0
MrNood
  • MrNood
it tells you that there is a monthly FIXED cost fixed costs are incurred regardless of production (As a separate comment - this is not a good question - fixed costs are generally considered things like rent, salaries, and costs which must be paid. Raw materials and ingredients are NOT fixed costs. However tjis question tells you they are so you gotta go with it) So the fixed costs are how much (even if 0 packs are made)??

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
@MrNood sorry i had to step away from my computer for a minute
anonymous
  • anonymous
So the answer is B
anonymous
  • anonymous
Thank you @MrNood
MrNood
  • MrNood
No the answer is NOT B EACH packet extra costs $1 so x packets costs $x

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.