A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

A 2 liter bottle of Pepsit costs $0.99. A gallon of milk costs $1.89. A 12 ounce can of "Food Lion" cola costs $0.20. Which fluid is the cheapest per unit?

  • This Question is Open
  1. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    get all your drinks to the same unit and then calculate cost per unit. In this case I'd uses ounces as 2 of the 3 are already there. Convert 2 liters to oz using 1l = 33.814 oz. 2 l = 2 * 33.814 = 67.628 oz. We want Cost / Unit 0.99 / 67.628 = 0.01464 1.89 / 128 = 0.01477 0.20 / 12 = 0.01667 so your answer is Pepsi in the 2 liter bottle, though that's a great price for milk these days.

  2. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.