anonymous
  • anonymous
fan, Medal , and testimony Please help!!!! i am stuck! Pansy measured the height of a window frame as 5.12 feet, but the actual height was 6 feet. What is the percentage of error in Pansy's measurement? 6.82% 6.88% 14.67% 11.12% @ganeshi8
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
@ganeshie8
anonymous
  • anonymous
@Abhisar
anonymous
  • anonymous
@SolomonZelman @sweetburger @Stormswan @shadowhuntergaming

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
@paki
anonymous
  • anonymous
yes
anonymous
  • anonymous
can you help me with this Pansy measured the height of a window frame as 5.12 feet, but the actual height was 6 feet. What is the percentage of error in Pansy's measurement? 6.82% 6.88% 14.67% 11.12%
anonymous
  • anonymous
sir im o very sorry i do history so o sorry
anonymous
  • anonymous
ok and not a sir
anonymous
  • anonymous
@speartonion @Skip2mylou426 @Stormswan
anonymous
  • anonymous
anyone please
anonymous
  • anonymous
@shamallamadingdong
anonymous
  • anonymous
\[Error = \frac{ Measured - Actual }{ Actual }\times 100 \%\]
anonymous
  • anonymous
please explain more
anonymous
  • anonymous
The measured height is 5.12 feet. The actual height is 6 feet. Put in above equation.
anonymous
  • anonymous
0k so -0.88
anonymous
  • anonymous
-0.14666666666 is my answer
anonymous
  • anonymous
You need to multiply by 100% to convert it into a percent error.
anonymous
  • anonymous
14.67 %
anonymous
  • anonymous
right?
anonymous
  • anonymous
Correct. Well done. I neglected to say that the answer should be a positive number so you would need to take the absolute value. But you figured that out.
anonymous
  • anonymous
ok can you help with a few more cuz you rock!!!
anonymous
  • anonymous
Sure. Please post your questions.
anonymous
  • anonymous
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 22 ounces of potato chips for $3.49 Choice B: 40 ounces of potato chips for $4.79 Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit rates cannot be determined.
anonymous
  • anonymous
btw you are so polite
anonymous
  • anonymous
is it choice B?
anonymous
  • anonymous
Im just guessing
anonymous
  • anonymous
Thanks. You must calculate the price per ounce for both choices. "Price per ounce" means divide price by ounces. What do you get for price per ounce for A and for B?
anonymous
  • anonymous
ok for A) 0.15863636363 and for b) 0.11975
anonymous
  • anonymous
Terrific. Choose which one is less and there's your answer.
anonymous
  • anonymous
b
anonymous
  • anonymous
Well done!
anonymous
  • anonymous
do you mid helping with like 10 more other questions
anonymous
  • anonymous
Please
anonymous
  • anonymous
Maybe a couple more but then I'll need to go.
anonymous
  • anonymous
np
anonymous
  • anonymous
Which graph shows a proportional relationship between the number of hours of renting a canoe and the total amount spent to rent the canoe? A graph is shown. The values on the x axis are 0, 2, 4, 6, 8, 10. The values on the y axis are 0, 18, 36, 54, 72, and 90. Points are shown on ordered pairs 0, 0 and 2, 18 and 4, 36 and 6, 48 and 8, 56. These points are connected by a line. The label on the x axis is Number of Hours. The title on the y axis is Total Amount in dollars. A graph is shown. The values on the x axis are 0, 2, 4, 6, 8, 10. The values on the y axis are 0, 18, 36, 54, 72, and 90. Points are shown on ordered pairs 0, 0 and 2, 18 and 4, 36 and 6, 56 and 8, 56. These points are connected by a line. The label on the x axis is Number of Hours. The title on the y axis is Total Amount in dollars. A graph is shown. The values on the x axis are 0, 2, 4, 6, 8, 10. The values on the y axis are 0, 18, 36, 54, 72, and 90. Points are shown on ordered pairs 0, 0 and 2, 18 and 4, 18 and 6, 18 and 8, 18. These points are connected by a line. The label on the x axis is Number of Hours. The title on the y axis is Total Amount in dollars. A graph is shown. The values on the x axis are 0, 2, 4, 6, 8, 10. The values on the y axis are 0, 18, 36, 54, 72, and 90. Points are shown on ordered pairs 0, 0 and 2, 18 and 4, 36 and 6, 54 and 8, 72. These points are connected by a line. The label on the x axis is Number of Hours. The title on the y axis is Total Amount in dollars.
anonymous
  • anonymous
do you get it
anonymous
  • anonymous
Wow! That's a lot of stuff! Basically, what you need to do is to choose the answer that describes a straight line graph. More to come...
anonymous
  • anonymous
D)
anonymous
  • anonymous
cause X axis multiplied by Y axi9
anonymous
  • anonymous
So the x-values are given as (0, 2, 4, 6, 8, 10) and the y-values are given as (0, 18, 36, 54, 72, 90). In order for there to be a straight line, the ordered pairs must be organized like (1st x-value, 1st y-value), (2nd x-value, 2nd y-value), etc. Do you understand what I mean?
anonymous
  • anonymous
csausre
anonymous
  • anonymous
oops sorry
anonymous
  • anonymous
yes
anonymous
  • anonymous
so X * 9 = Y
anonymous
  • anonymous
how about this one
anonymous
  • anonymous
The graph below shows the numbers of cups of strawberry juice that are mixed with different numbers of cups of lemon-lime soda to make servings of strawberry soda: A graph is shown. The values on the x axis are 0, 1, 2, 3, 4, 5. The values on the y axis are 0, 7, 14, 21, 28, 35. Points are shown on ordered pairs 0, 0 and 1, 7 and 2, 14 and 3, 21 and 4, 28. These points are connected by a line. The label on the x axis is Lemon-Lime Soda in cups. The title on the y axis is Strawberry Juice in cups. What is the ratio of the number of cups of strawberry juice to the number of cups of lemon-lime soda? 1:28 28:1 7:1 1:7
anonymous
  • anonymous
Do the same thing as you did for the last one. How many cups of strawberry juice are added for every cup of soda?
anonymous
  • anonymous
7
anonymous
  • anonymous
Right. Just make sure you choose the ratio in the right order. The question asks for strawberry juice : soda.
anonymous
  • anonymous
Is that 1:7 or 7:1 ?
anonymous
  • anonymous
7:1
anonymous
  • anonymous
C
anonymous
  • anonymous
Well done!
anonymous
  • anonymous
ok this is a fracttion one
anonymous
  • anonymous
If 4 over 7 of a ton of concrete covers 7 over 8 of a bridge, how many tons of concrete are required to cover the entire bridge? 17 over 56 ton 3 over 7 ton 1 over 2 ton 32 over 49 ton
anonymous
  • anonymous
So 4/7 tons of concrete covers 7/8 of the bridge. In order to cover the entire bridge, you need to add another 1/7 of the amount of concrete. Not sure how well I explained that. Does it make sense?
anonymous
  • anonymous
no not really i am a slow learner
anonymous
  • anonymous
if you dont know how we can skip it
anonymous
  • anonymous
Not at all. Let's see if I can do better.
anonymous
  • anonymous
I know how to do it, just having trouble explaining it.
anonymous
  • anonymous
i get it use the draw and solve it as if it were your math problem just dont put the answertr
anonymous
  • anonymous
k
anonymous
  • anonymous
OK, so 7/8 of the bridge is covered. But we need the whole bridge (8/8) to be covered. So, to go from 7 parts covered to 8 parts covered, you need to add 1 more part. But how much is that 1 more part? Well, you know how much the 7 parts is, so take that amount and divide it by 7 to figure out how much 1 part is.
anonymous
  • anonymous
1/7
anonymous
  • anonymous
no 1/8 sorry
anonymous
  • anonymous
Mathematically,\[\frac{ 4 }{ 7 } \text{ ton} + \frac{ 1 }{ 7 }\left( \frac{ 4 }{ 7 } \text{ ton}\right)\]
anonymous
  • anonymous
11 1/7
anonymous
  • anonymous
1 & 1/7
anonymous
  • anonymous
Not quite. What is 1/7 x 4/7 ?
anonymous
  • anonymous
4/49
anonymous
  • anonymous
Terrific. Now you need to add 4/7 + 4/49.
anonymous
  • anonymous
32/49
anonymous
  • anonymous
oh yes!!! D)
anonymous
  • anonymous
There's your answer. Well done! Sorry for the weak explanation.
anonymous
  • anonymous
mno i think that is the best anyone could do
anonymous
  • anonymous
The regular price of a coat is $35.25. During a sale, the coat was marked 20% off. What was the price of the coat during the sale? $28.20 $23.25 $35.05 $35.45
anonymous
  • anonymous
i wanted to know if it was A)
anonymous
  • anonymous
cuz i had solved it but wuz unsure
anonymous
  • anonymous
You are correct. Good job.
anonymous
  • anonymous
i did it!!!
anonymous
  • anonymous
Yayyy!
anonymous
  • anonymous
i tried doing what you just told me wit this one but i found myself wrong so: If a sprinkler waters 1 over 15 of a lawn in 1 over 3 hour, how much time will it take to water the entire lawn? 5 hours 15 hours 18 hours 45 hours
anonymous
  • anonymous
This one is a little easier. The whole lawn will take 15 times as long as it takes for 1/15 of the lawn. Does that make sense?
anonymous
  • anonymous
completely, yess
anonymous
  • anonymous
OK. What's 15 x 1/3 ?
anonymous
  • anonymous
5 easy
anonymous
  • anonymous
Bingo!!
anonymous
  • anonymous
ok
anonymous
  • anonymous
The table below shows the proportional relationship between the weight of cereal, in ounces, and the number of packs of cereal: Number of Packs of Cereal Number of Ounces of Cereal 2 34 3 51 4 68 What is the constant of proportionality? 9 17 34 36
anonymous
  • anonymous
What number (constant of proportionality) do you need to multiply the number of packs by to get the number of ounces?
anonymous
  • anonymous
number of packs of cerials number of ounces 2 34 3 51 4 68
anonymous
  • anonymous
In other words, just divide the number of ounces by the corresponding number of packs. It doesn't matter which example you use, the answer will be the same.
anonymous
  • anonymous
so 68, 153, 272
anonymous
  • anonymous
If 2 packs is 34 ounces, how many ounces is there in 1 pack?
anonymous
  • anonymous
17
anonymous
  • anonymous
oh thats my answer?
anonymous
  • anonymous
ok ok i see i see
anonymous
  • anonymous
Great. Should double check. If each pack contains 17 ounces, 3 pqcks should have 3 x 17 = 54 ounces. Does that check out? If so, then 17 is the correct answer.
anonymous
  • anonymous
Sorry. 51 ounces.
anonymous
  • anonymous
yes
anonymous
  • anonymous
and np
anonymous
  • anonymous
Then you've got the right answer. Yayy!
anonymous
  • anonymous
yayy!
anonymous
  • anonymous
Sorry. I have to log off. It's been a pleasure working with you!
anonymous
  • anonymous
ho w about thisL: The price of blackberries at a farm is $1.56 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of blackberries? c = 1.56n c equals 1.56 over n c = 1.56 + n c = 1.56 − n
anonymous
  • anonymous
please last one
anonymous
  • anonymous
OK. Last one.
anonymous
  • anonymous
thank you
anonymous
  • anonymous
is it A) i did it i just wanna ckheck my work
anonymous
  • anonymous
If you know how much each pound costs, and you know how many pounds you have, what do you do with these two values to figure out the total cost?
anonymous
  • anonymous
multiply
anonymous
  • anonymous
Yayyy! You did it!!
anonymous
  • anonymous
ok wait
anonymous
  • anonymous
i need to give you a medal
anonymous
  • anonymous
and fan you and give testimony as i promised
anonymous
  • anonymous
Thanks. I appreciate it. Good luck with your studies.
anonymous
  • anonymous
ley me tell you my grade and thank you so much
anonymous
  • anonymous
100
anonymous
  • anonymous
100% yay thanks
anonymous
  • anonymous
Doesn't get any better than that. Great work!
anonymous
  • anonymous
!!! YAYYY!!!!
anonymous
  • anonymous
you too bye
anonymous
  • anonymous
Have a great day

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.