i will fan and metal Griffindore The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges? c equals 1.16 over n c = 1.16n c = 1.16 + n c = 1.16 − n

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

i will fan and metal Griffindore The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges? c equals 1.16 over n c = 1.16n c = 1.16 + n c = 1.16 − n

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

One pound of oranges costs: 1 × 1.16 = 1.16
ok
Two pound2 of oranges costs: 2 × 1.16 = 2.32

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

3 pounds of oranges costs: 3 × 1.16
4 pounds of oranges costs: 4 × 1.16
5 pounds of oranges costs: 5 × 1.16
ya makes sense
n pounds of oranges costs?
oh so b?
Yes, correct! B) c = n • 1.16
or 1.16 • n, same thing...
yaya lol
good job!
so its b?
yes, absolutely.
oh ok can you help me out with anothere one
hovs can you help me out with a queston

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question