A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • one year ago

Highlighter pens cost $3.86 per set at an office supply store. Which equation can be used to determine the price, P, of n sets of these pens?

  • This Question is Closed
  1. skullpatrol
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Any ideas?

  2. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    one second

  3. arindameducationusc
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    3.86n=P, I guess so.

  4. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    n = 3.86P P equals 3.86 over n n equals 3.86 over P P = 3.86n

  5. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    those are the choices

  6. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i think your right

  7. skullpatrol
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $3,86/set X (number of sets) = total cost

  8. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    okay

  9. skullpatrol
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Does it make sense?

  10. skullpatrol
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Cost = number of items X price per item

  11. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i get it a little bit now...Thanks @skullpatrol

  12. skullpatrol
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Carefully look at and try to understand the form of the equation: Cost = number of items X price per item It will be used many many times :)

  13. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    okay so now i apply that to the question

  14. skullpatrol
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    $3.86 per set is the price per item

  15. arindameducationusc
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    @skullpatrol Good job in helping her....

  16. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    okay

  17. skullpatrol
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Because $3.86 is the price and 1 set is the item

  18. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    that makes sense

  19. skullpatrol
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Now multiply that by the number of sets to get the total cost :)

  20. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thanks @skullpatrol

  21. skullpatrol
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Thanks for trying to learn.

  22. anonymous
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    :)

  23. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.