anonymous
  • anonymous
At the grocery store, Lindsay bought several pounds of strawberries. The strawberries cost $2.25 per pound. After she paid the cashier, she had $8.75 remaining. Write an expression with one variable to represent the amount of money Lindsay had before she bought the strawberries. Then, use your expression to find how much money Lindsay started with before buying 4 pounds of strawberries. Medal and fan for answer.
Mathematics
schrodinger
  • schrodinger
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
anonymous
  • anonymous
anonymous
  • anonymous
idk sorry :/

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
It's ok.
welshfella
  • welshfella
y = original amount of money x = number of pounds of berries bought y - 2.25x = 8.75 y = 2.25x + 8.75
welshfella
  • welshfella
if she bought 4 pounds then x = 4 so original amt money = y = 2.25*4 + 8.75 = $17.75
anonymous
  • anonymous
ty
welshfella
  • welshfella
yw any time

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.