Republican31
  • Republican31
I need help setting up the problem for Cashews cost $4 per pound and peanuts cost $1 per pound. How many pounds of peanuts should be used with the cashews to get a mixture of 24 pounds that will cost $2 per pound?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
1x + 4(24-x) = 2(24) x + 96 - 4x = 48 x - 4x = 48 - 96 -3x = -48 x = 48/3 x = 16 lb
anonymous
  • anonymous
Or x + 4(24-x) = 48 (cost of mix) 3x = 48 -> x = 16 ?
Republican31
  • Republican31
Thank you! Sorry I actually ended up figuring it out on my own forgetting that I posted this here. It went the same way as your first answer! Thank you!

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.