It costs $3.56 to buy a pack of pencils. Which of the following equations shows the amount of money needed, x, to buy k packs of pencils? x = 3.56k k = 3.56x x = 3.56 + k k = 3.56 + x

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

It costs $3.56 to buy a pack of pencils. Which of the following equations shows the amount of money needed, x, to buy k packs of pencils? x = 3.56k k = 3.56x x = 3.56 + k k = 3.56 + x

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

Medal and fa :) @mathway @Zale101 @nincompoop
Please dont give out answers i actually want to learn :/
I'm gonna explain

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

You could get banned just letting you know
Well use x as your amount needed to buy the pencils
So if it costs 3.56 for a pencil your equation would be
X=3.56k
Do you understand?
Sure thanks for restating the problem please leave before i report you
Wow I'm gonna be reported for helping?

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question